** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина :: Історичні постаті та діячі сокальщини

Історичні постаті та діячі Сокальщини

Коленда Гавриїл


Митрополит Гавриїл  Коленда
Митрополит Гавриїл Коленда

Митрополит Гавриїл Коленда (у світі Георгій Коленда, 1606-11 лютого 1674) - єпископ Української Греко-Католицької Церкви; з 24 квітня 1665 року митрополит Київський, Галицький та всієї Русі - предстоятель Української Греко-Католицької Церкви.
За походженням митрополит Гавриїл (Юрій) Коленда належав до відомої родини білоруської шляхти Речі Посполитої, яка користувалась польським гербом «Белти».


Юрій (Гавриїл)- народився 1606 року у родинних добрах своїх батьків.
1624 року вирішив вступити до Василіанського ордену. В чернецтві прийняв архангельске ім’я Гавриїл (Габріель). Новіціат відбув у 1625 – 1626 р. у Битенському монастирі (Брестська область)
1627 року як здібний вихованець новіціату Коленда отримує спеціально надану для подальшої освіти стипендію папи римського Урбана VIII і вирушає до Східної Прусії вивчати філософію в Папському Месійному колегіумі міста Браунсберг (нині м. Бранів. Польща ).
Повернувшись у 1630 р. з Браунсберга, три роки студіює теологію у Віленському Папському колегіумі.
28 березня 1633 року Гавриїл Коленда був висвячений на священика. Того ж року від’їжджає до Австрії де три роки поглиблює своє знання богослов’я, логіки та філософії в стінах Віденського університету. Після віденських студій отець Гавриїл 1 грудня 1636 року був зарахований на трирічний курс навчання в Грецькі колегії Св. Афанасія у Ватикані. 24 листопада 1639 року закінчив навчання і виїхав із Рима додому. Невдовзі після повернення стає настоятелем щойно створеного Василіанського монастиря на честь Різдва Богородиці у Березвечі ( Полоцької архієпископії ).
1652р. архімандрит Гавриїл Коленда був проголошений коад’ютором (заступником з правами наслідування ) Полоцького архієпископа.
1653 р.- висвячений на єпископа Мстиславського, водночас, призначений адміністратором Київської митрополії і архімандритом Ліщинського монастиря у Пінську. Після смерті митрополита Антонія Селяви (+1655 р.), стає зверхником Греко-Католицької Церкви Речі Посполитої.
У церкві Св. Миколая, що у місті Сокалі було знайдено запис, що при вище згаданій церкві «проживав довший час між монахами Василіанами Гавриїл Коленда митрополит Київський, Галицький, протоархімандрит Василіан, бувший архієпископ Полоцький. Цей митрополит не маючи можливості, із-за війн козацьких і громадянських неспокоїв, зайняти належного йому митрополичого престолу, переселявся кілька літ з місця на місце, перебуваючи в тому часі і в Сокалі, поки не осів в монастирі Василіанському в Супраслі ».
З 1656 року – настоятель Супрасльської лаври. У цьому ж році офіційно отримав від папи Римського Олександра VII затвердження на посаді митрополита Київського, Галицького та всієї Русі.
З 1667 року – генерал Василіанського ордену (протоархімандрит чину Святого Василя Великого).
У 1669 році митрополит Коленда повертаючись з Кракова, коронації польського короля Михайла Вишневецького (який доводився у четвертому коліні племінником митрополита Гавриїла Коленди, саме цей факт пояснює приязне ставлення Михайла Корибута Вишневецького до митрополита), де він служив в кафедральному костелі літургію в присутності короля з його двором, численного духовенства сенаторів і шляхти, 12 листопада 1669 року переслав, як на пам’ятку свого перебування в Сокалі дарунок для церкви Св. Миколая. Тим дарунком є дуже красива писана на дереві в XVII ст. Ікона Св. Отця Миколая оздоблена срібною мантією.

дарунок митрополита Гавриїла  Коленди :: Ікона Св. Отця Миколая
дарунок митрополита Гавриїла Коленди :: Ікона Св. Отця Миколая
 
дарунок митрополита Гавриїла  Коленди :: Ікона Св. Отця Миколая 2012 р
дарунок митрополита Гавриїла Коленди :: Ікона Св. Отця Миколая 2012 р
 

 

 

Ця ікона зберігалась у церкві св. Миколая до кінця 30-их років XX ст., а зараз знаходиться у Сокальському соборі св. Апостолів Петра і Павла .

церква св. Миколая фото 30-их років XX ст.
церква св. Миколая фото 30-их років XX ст.
 
Сокальський собор св. Апостолів Петра і Павла
Сокальський собор св. Апостолів Петра і Павла
 

Помер митрополит Коленда 11 лютого 1674 року в Супрасльській лаврі. Тіло митрополита Коленди було перевезено до Полоцька, де й поховано у соборі Св. Софії 18 лютого 1674 року.

підготував: Ігор Пастухович

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
22:17, 30 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464