** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина :: Історичні постаті та діячі сокальщини

Історичні постаті та діячі Сокальщини

ІВАН КЛИМІВ

 

Іван Климів народився 1909 року в с. Сільці Сокальського повіту у багатодітній, але заможній сім’ї. Його батько — сільський війт, свідомий українець мріяв, аби дати своїм чотирьом синам добру освіту. Тож послав їх усіх на навчання в Сокальську гімназію. Життя Степана та Василя невдовзі обірвалося, а Іван та Григорій продовжили потім студії на юридичному факультеті університету.

Вчився Іван відмінно, виділявся з-поміж друзів феноменальною пам’яттю, невластивим для свого віку мисленням та революційністю. Мав переконання, що десятки тисяч жертв і їх кров, пролита за незалежність Батьківщини, зобов’язують молоду генерацію готуватись до нових визвольних змагань. Стає членом ОУН. А невдовзі його вже знали як одного з найдіяльніших провідників організації на Сокальщині. Поліція та її агенти не спускають з нього очей.

У 1932 році його заарештовують, львівський суд виносить вирок: шість місяців тюремного ув’язнення. Не встиг вийти на волю, як у 1933-му знову заграття.

У 1935 році Іван Климів — провідник Екзекутиви ОУН Сокальської області*. Він ставить перед організацією завдання «ламати сокальський кордон» і вкривати мережею ОУН міста й села Волині. Невдовзі цього було досягнуто. Та поліція розпочинає масові арешти української молоді й студенства Волині. Навесні 1937 року вона арештовує Івана Климова. А в серпні того ж року на судовому процесі, що відбувся в Луцьку, йому дають найбільшу міру покарання — десять літ тюремного ув’язнення. На волю виходить з початком німецько-польської війни, яка закінчується розвалом Речі Посполитою.

На початок 1940 року Іван Климів стає Крайовим провідником ОУН. Відтоді його життя в постійній небезпепці. Але навіть у нестерпних умовах більшовицької тоталітарної системи, коли повсюдно нишпорили НКВД і проводились різні облави, він зумів підготувати кадри для майбутніх бойових відділів, розробити детальні плани визволення з тюрем українських в’язнів й інтелігенції, благополучно «перекинути» за кордон і врятувати від неминучої смерті багатьох підприємців, юристів, купців і літераторів.

Іван Климів підтримував зв’язок з митрополитом Андреєм Шептицьким. Його зв’язковою до митрополита була сестра-монахиня Марія. Про одне з її конспіративних відвідувань Шептицького влітку 1940 року розповідається у книзі Володимира Макара «Бойові друзі», що побачила світ 1980 року в Канаді.

30 червня 1941 року, коли було проголошено відновлення державності України, Іван Климів перебував зі своїми бойовими відділами на Золочівщині. Державне правління на чолі з Ярославом Стецьком у цей же день повідомило його про необхідність терміново прибути до Львова. Тут на початок липня 1941 року Іван Климів стає міністром політичної координації в уряді Тимчасового Державного Правління.

Він ніколи не орієнтувався на чужі сили, а часто любив повторювати, що Україні однаково ворожі всі окупаційні режими, незважаючи на те, якої б масті вони не були — білої, червоної чи коричневої.

Задля конспірації Іван Климів вибрав собі псевдонім Легенда. Він так йому підходив, що багато хто вважав його родовим прізвищем. А втім, І. Климів і справді став Легендою. Бо овіяна легендами і пригодами була вся його революційна діяльність, вся його боротьба з різними ворогами, в тому числі й на терені східних областей України, де певний час перебував з похідними групами ОУН-бандерівців. У 1941-му Іван Климів- Легенда зумів установити дружні взаємини з вищим командуванням словацької армії, яка в роки німецької окупації частково дислокувалась в Україні. Це дало йому можливість щасливо уникати перевірок гестапо. У критичні моменти Легенда користувався словацьким військовим автом і носив уніформу підстаршини словацької армії.

У грудні 1942-го гітлерівці натрапляють на слід Легенди. А невдовзі його життя згасає під допитами і тортурами у гестапівській катівні Львова...

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
17:01, 28 березня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567