** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина :: Історичні постаті та діячі сокальщини

Історичні постаті та діячі Сокальщини

Нестор-Всеволод РІПЕЦЬКИЙ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії. http://uk.wikipedia.org

Нестор-Всеволод Ріпеіцький — (псевд.: Богдар Жарський, Всеволод Листвич, *19 квітня 1919, Сокаль, Галичина,—†19 березня 1974, Торонто) письменник і журналіст. Редактор і співробітник газет та журналів у Галичині й Канаді. Біженець: проживав у Канаді з 1948 року — у Вінніпезі, з 1950 — в Торонто. Організатор Зустрічі мистців Канади й Америки (1954).

Син відомого сокальського юриста і громадсько-просвітнього діяча Олександра Ріпецького, втратив батька на десятому році життя; хлопцем опікувався дядько, колишній четар УСС Степан Ріпецький. Закінчивши гімназію, навчався в Академії політичних наук у Варшаві. Першу збірку поезії, книжку «Кучеряві дні» підготував, коли було йому 16 літ, видав її у 1936.

Журналістська діяльність
Співробітник львівського щоденника «Діло» та інших галицьких газет. Редактор періодичних видань: журнал «Світ перед нами» (1934) і «На грані» (1935); тижневик «Станиславські вісті» (1936). У червні 1941-го засновує сокальський щоденник «Українські вісті», стає редактором цього першого українського часопису, який появився на недавно окупованій третім Рейхом території УРСР. Відчуваючи, що в умовах гітлерівської цензури випускати газету і писати правду стає все важче, залишив посаду редактора «Українських вістей» — та поринув у громадсько-культурну і просвітню роботу, видання художньої літератури. Саме за німецької окупації у Сокальському видавництві «Вісті» вийшли «Поворот», «Думки на вітрі» та інші.
Емігрував після війни, друкував свої твори у багатьох газетах і журналах, написав і видав ряд художніх творів. Серед найбільш помітних його книг — «Р —33», у яку ввійшли двадцять чотири оповідання. У Канаді редагував англомовний літературно-мистецький місячник на українські теми «Расе» (1954-1956); опісля очолював Спілку українських журналістів Канади та Світову федерацію українських журналістів.

Тематика творів різна, проте сюжети та герої УПА домінують творчість. Персонажі майже всіх оповідань збірки «Р-33» — воїни УПА, відмінні за віком, освітою, характерами, долями і своїми уподобаннями, проте пронизані великою любов'ю до Батьківщини та самовіддані у боротьбі за її свободу. Наприклад, смертельно-поранений командир Павур з кінцем переможного бою, на запитання про свій стан побратимам по зброї, звертається до друзів словами:

«Це не важне. Колись мусів прийти мій останній рейд. Добре, що бій виграний... Ви, друзі, стережіть цих піль... Цих хлібів... Цих шляхів,.. щоб усе стало нарешті... нашим... українським...»

Серед героїв і жінки: в оповіданні «Мачок» — портрет колишньої його вчительки і студентки медінституту, яка за війни стала медсестрою УПА. Жорстока доля зарядила так, що її батька замордували у Львові більшовики, матір вивезли у Казахстан, — а нареченого у Києві розстріляли німці. Унаслідок трагічних і кривавих подій війни дівчина залюбки збирає польові та городні маки: їй видається, що пелюстки макових головок червоніють, вирісши на крові, — і її рідних, і мільйонів інших жертв її Вітчизни. Дівчина ця, яку повстанці люб'язно прозвали «Мачком», не залишає рідну землю, а вирішує боротися за неї, незважаючи на те, що відділ УПА одержує наказ відступити на Захід.

Автор збірок поезій: «Кучеряві дні» (1936), «Шлях пілігрима» (1937), «Тривога» (1939), «Поворот» (1941), переспівів з японської поезії «Пісні далеких островів» (1941), драми «Україна в крові» (1938) і «Галя» (1947), збірка оповідань «Троянди в крові» (1946), «Сонце сходить із Заходу» (1954), «Р—33» (1967), збірка статей «Думки на вітрі» (1941), «Хвилі шукають берегів» (1955).

Джерела

Енциклопедія українознавства
• Encyclopedia of Ukraine, Vol. IV, University of Toronto Press, 1993
• Записки з буднів, Видавництво «Тризуб», Вінніпеґ, 1977
І.Вашків «Сокаль і Прибужжя», Нестор-Всеволод Ріпецький

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
13:29, 31 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464