** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Історія

І.Вашків ::"Сокаль і Прибужжя"::

Сокаль і Сокальщина :: Історія :: І.Вашків Сокаль і Прибужжя

 

ТРАГЕДІЯ ЄВРЕЙСЬКОГО ҐЕТТО

У перші тижні війни гестапівці розстріляли кілька сотень сокальських євреїв. За наказом ландкомісара Міллера арештували 104-х найбільш заповзятливих комуністів і комсомольців та прихильних до більшовицької влади вчителів, лікарів, юристів. Усіх їх вивезли на східну околицю міста й знищили.

В особливо жахливих умовах принижень і переслі­дувань опинилось єврейське населення Сокаля. 17 вересня 1942 року в місто прибула спеціальна німецька поліція, котра мала розпочати його масове винищення. При першій облаві вони затримала 2300 чоловік і, знущаючись та цькуючи псами, пригнали їх на залізничну станцію. Тих, які знесиліли й не могли йти, — розстріляли на місці.

Загнавши по 100—120 чоловік у кожний товарний вагон, їх декілька днів повільно везли до станції Белзец (Польща). Не маючи ні харчів, ні води, люди гинули. Хто в дорозі вижив, — у Белзеці потрапляв у так звану, за висловом гітлерівців, «лазню для євреїв». У ній вони, як цинічно заявляли окупанти, мали починати нове життя.

Концтабірні пілати називали «лазнею» спеціальний поїзд з електричним устаткуванням. Він був автоматизований і все йшло таким чином: кат натискав кнопку, і двері зачинялись, потім умикав струм. Цей поїзд смерті, переповнений арештантами, повільно на­ближався до заздалегідь підготовлених ям. Автоматично розкривалась підлога, і трупи падали в ями. Це пекельне нищення людей, як згадували очевидці, йшло за планом, розрахованим з математичною точністю.

На цьому геноцид не закінчився. Згодом німці знову вивезли до м. Белзця 2000 чоловік. Тут їх чекала така ж страшна смерть.

Мешканці міста не раз переховували євреїв від облав. Часто рятував їх від неминучої смерті головний лікар Сокальського шпиталю О. Пелех. Допомогу і притулок одержували від місцевого населення здебільшого ті євреї, які за польської і радянської влад прихильно ставились до українців.

Гітлерівці створили в Сокалі велике ґетто. Сюди також зганяли євреїв з сусідніх повітів. На 27 травня 1943 року тут зібрали 9500 чоловік. Частина їх померла з голоду, хвороб, через відсутність лікарської допомоги. Багатьох з них гітлерівці відіслали для знищення в Белзец, решту розстріляли в протитанковому рові недалеко міста.

У грудні 1942 року було створено ще два ґетто — у Великих Мостах і Сільці-Завонє. Кожне з них мало вміщати по 600 чоловік. 14 квітня 1943 року в лісі, що недалеко від с. Сілець, гітлерівці розстріляли майже 150 євреїв, а понад 600 знищили в урочищі Бабки (поблизу с. Борове).

Трагедія єврейського ґетто в Сокалі поки що добре не вивчена. Про неї годилося б сказати в майбутньому значно більше. Як і про юденрат і єврейську поліцію, що діяли в цей час у місті над Західним Бугом.

 

 
назад      далі
 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
08:39, 15 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464