** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Історія

І.Вашків ::"Сокаль і Прибужжя"::

Сокаль і Сокальщина :: Історія :: І.Вашків Сокаль і Прибужжя

 

ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ "КОЛОС"

З 1962 року в Сокалі почало діяти літературно-мистецьке об'єднання «Колос». Утворилося воно при редакції районної газети «Вперед». Першими членами «Колосу» стали тоді Євген Куртяк, Олекса Назарук, Яків Біліченко, Володимир Храмцов, Панас Дерев'янко, Богдан Козярський, Іван Сокульський, Павло Хомляк, Дмитро Іськів. Згодом до літературного доробку «Колосу» прилучилася поезія Володимира Дроцика, Івана Краська, Євгена Кравчука, Володимира Когута, Галини Горбай, Тетяни Грабарчук, Геннадія Родичева, Володимира Полянчука, Валентини Гавілей, Оксани Кокотіної, Петра Гоца, новели Михайла Базара та інших.

Чимало названих поетів уже відійшли з життя, в тому числі Євген Куртяк — відомий львівський літератор, член Спілки письменників України, автор багатьох книг. Свій творчий шлях він починав з «Колосу».

Дещо пізніше в літературно-мистецьке об'єднання «Колос» влилося нове поповнення. Це Марія Макух, Марія Павлів, Володимир Вітт, Мирон Гавришкевич, Володимир Комбель, Ігор Курач, Світлана Мельничук, Марія Чернявська, Володимир Сірко, Любов Бенедишин, Василь Іваш та інші. Проте на Сокальщині були поети, які не входили у літературно-мистецьке об'єднання і не брали участі у його засіданнях, але часто надсилали свої вірші для друкування у редакцію газети «Вперед», а з липня 1990 року — в «Голос з-над Бугу». Тепер так роблять Галина Хорташко, Віктор Гадюк, Іван Красько... Останній з них у 1998 році впорядкував і видав альманах «Солокія», в який увійшли твори поетів з Червонограда, а також деяких колишніх членів «Колосу».

У 80-х роках серед членів літературно-мистецького об'єднання якісно виділялися своїми творами Володимир Храмцов, Валентина Гавілей, Геннадій Родичев, Михайло Базар, Олекса Назарук, Володимир Полянчук, Оксана Кокотіна та інші.

До 1990 року свої збірки поезій видали лишень два члени «Колосу» — Володимир Храмцов та Геннадій Родичев.

Після розвалу СРСР літературна творчість перестала підганятись у прокрустове ложе так званого соціалістичного реалізму і зникли ідеологічні та видавничі бар'єри. Відтоді почали виходити твори Володимира Вітта, Михайла Базара, Мирона Гавришкевича, Володимира Полянчука, Володимира Сірка... Кілька своїх наступних збірок поезій видав Геннадій Родичев. А в 1998 році з ініціативи голови «Колосу» Михайла Базара був упорядкований і побачив світ збірник «Сокальщина літературна», в якому вміщено твори 22-х любителів художнього слова. Він присвячений 35-літтю літмистецького об'єднання «Колос» та 620-річчю Сокаля і виданий за кошти авторів.

Так склалося, що за всю історію свого існування «Колос» був багатим на поетів і бідним на прозаїків. І цю прогалину найбільше тепер заповнює Михайло Базар, який упродовж останніх літ видав ряд книг — «Криниця в Шишаках», «Дочка Чорного лісу», «Хмари над Гараєм», «Долина синіх вогнів», а недавно вийшов з друку ще один його прозовий твір — «Клятва на згарищах».

У різні періоди літературно-мистецьке об'єднання «Колос» очолювали Юрій Малявський, Олекса Назарук, Геннадій Родичев, Михайло Базар. Тепер його головою є Володимир Полянчук.

 
назад      далі
 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
07:12, 15 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464