** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина :: Історія

Історія

Іван СИЧ, колишній воїн УПА, політв'язень

ВОНИ ЗНАЛИ, ЩО ЙДУТЬ НА СМЕРТЬ

 

 

 

Хочу згадати про своє покоління, яке зробило все, що могло для свого народу і рідної України. Ми не чекали дозволу, чи можна нам, чи ні захищати свою Батьківщину. Ми вступили в жорстокий бій із зайдами - окупантами, які прийшли плюндрувати нашу землю, мордувати наш народ і грабувати Україну. Ми тим самим в історію свого народу вписали героїчну сторінку боротьби ОУН-УПА. Такий закон природи, що старше покоління відходить, але залишає своє надбання—свою духовну скарбницю.

Отже ви, молоді, і беріть від нас цю скарбницю і наповнюйте її морально-патріотичними і національними якостями, та несіть її високо, щоб бачив весь світ, що є такий народ, і він має бути господарем на своїй рідній землі. Несіть її так, щоб ваші нащадки не цуралися вас та згадали добрим словом і сказали, що батьки наші життя свого не змарнували, а зробили все, що могли для свого народу, для Української держави. Ми, українці, бережімо свою духовну скарбницю і надбання так, як зберігали наші предки і свої голови клали за нас, щоб ми вижили і далі розвивалися, а коли настане потреба, то і життя своє віддаймо, бо то є наше рідне, українське. Україна — то є ми — народ. Як будемо дбати, так будемо мати. Будьте вірними синами свого народу і бережіть його ідеали. Віра нашого народу в ці ідеали надавала йому наснаги, стійкості, як фізично, так і духовно. Ми не падали духом, а ще більше міцніла наша воля до перемоги. Щоб перемога була за нами, ми ні в якому разі не повинні бути байдужими до свого рідного, українського, а маємо ставитись до нього з глибоким національним почуттям, тобто бути справжніми українськими патріотами. Саме такі позиції триматимуть наш народ на належному рівні. І ще, коли буде дисципліна і порядок, буде культура і господарність. Без цих факторів ми не зможемо створити добробуту в державі. Треба постійно пам'ятати, що нам ніхто його не дасть і сам по собі він не прийде.

Думаю, що моє покоління зробило все можливе, аби наші духовні і визвольні ідеали не згасли ніколи. Хлопці та дівчата, добровільно вступаючи в лави ОУН-УПА, знали, що ідуть свідомо на смерть, що з ворогом доведеться довго і важко боротися. А ворог був грізний, сильний і жорстокий, і воювати з ним треба було вміло, щоб якнайменше постраждало цивільне населення, бо боротьба велася не на ворожій території, а на українській землі. Часто на одного повстанця припадало по десять-двадцять і більше ворогів—ситих, виспаних, відпочилих. Наші ж воїни не раз по два-три дні нічого не їли, не спали, мокрі і перемучені, і воші їх їли, короста мучила, але в бій вони йшли відважно, завдаючи ворогові великих втрат. Ці люди посвятили себе на смерть, бо не хотіли бути рабами.

Треба також сказати, що в ряди Повстанської Армії молодь ішла з великим бажанням, з любов'ю до свого народу, до України. Відомо, що ОУН без жодної допомоги ззовні створила сильну УПА, високоорганізовану боєздатну, оперативну, дисципліновану, свідому, ідейну і морально-патріотичну, яка була здатна багато років боротися і протистояти найбільшим мілітарним потугам світу — німецьким і московсько-більшовицьким.

Український народ любив свою армію. І робив все для того, щоб вона була боєздатною. УПА протягом свого існування розраховувала тільки на свої сили і підтримку свого народу. Загальновідомо, що вона не мала жодної підтримки з-за кордону. Все потрібно було здобувати в бою з ворогами — зброю, боєприпаси, військове спорядження, медикаменти. Все це ми виборювали у ворога, що грабував наш край, поневолював український народ. Повстанська Армія вийшла з народу і була його складовою частиною. Це цементувало їх в одне ціле, що й створило тривкий стержень для подальшої майже десятирічної боротьби з московськими загарбниками. Без народної підтримки УПА не змогла би так довго вистояти в боротьбі, та ще й з таким жорстоким ворогом як московсько-більшовицька імперія. В українських повстанців був клич: «Здобудеш Українську державу, або згинеш в боротьбі за неї». Він закарбувався в їхніх серцях, надавав їм сили і відваги. Хоча часто були і критичні моменти, коли здавалось — це вже кінець, але рішучість і воля до перемоги, прагнення завдати ворогові якнайбільших втрат, а також мудрість командирів УПА — все це дало змогу прорвати щільне кільце ворожого оточення та вийти з нього з мінімальними втратами.

Про стійкість повстанців і їх бойові якості, відданість та жертовність у боротьбі за Україну свідчить і це. Червоній московській армії, щоб подолати фашистську армію, і дійти до Берліна потрібно було чотири роки війни, причому, СРСР отримував від країн антигітлерівської коаліції США і Англії велику військову допомогу, від яких надходили озброєння, техніка, спорядження, медикаменти, продукти харчування, пальне, тощо. Наприклад, 7000 літаків, 5000 танків і понад 400000 автомашин, кораблі та інші стратегічні засоби. Крім того, в 1944-му був відкритий другий фронт. А УПА не мала допомоги ні від кого, її чисельність складала 150-250 тис. вояків. Точна цифра не відома, бо нема всіх документів, і людей, які б встановили цю істину. Але попри це УПА вела боротьбу без нічиєї допомоги понад десять років. Думаю, що історія світу таких прикладів не знає.

Іван СИЧ, колишній воїн УПА, політв'язень
"Голос з-над Бугу" 13.10.2006

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
07:57, 4 лютого 2023 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567