Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну - www.sokal.lviv.ua               /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

Сокаль і Сокальщина :: Храм серця:: травень 2005р.

повернутися на головну Храму серця
повернутися до травневого номеру
Рубрика "ювiлей"

Сокальському музею «Людина. Земля. Всесвіт» – 20 років

 

Музей "Людина. Земля. Всесвіт" в м.Сокалі

18 травня – Всесвітній день музеїв. І зовсім не малий внесок у розвиток культурного життя Сокальщини вніс музей «Людина. Земля. Всесвіт», якому 12 квітня 2005 виповнилося 20 років

Художній Музей «Людина. Земля. Всесвіт» у м.Сокалі створено 1985 р. зусиллям подружжя Анатолія та Наталії Покотюк.

У 1990 р. музей став філією Національного музею у Львові, з 1995 р. – Львівського музею історії релігії.

Музей має безцінні духовні багатства: унікальні колекції творів мистецтва, різноманітні церковні реліквії, які дають можливість людям зрозуміти Велич Божественного і невіддільність людини від Всесвіту, її сутності як земної істоти, так і космічної, поглибити релігійно-філософські погляди.

У десяти музейних залах розгорнуті цікаві експозиційні виставки: «Людина і Всесвіт», «Свята Україна», «Ісус Христос – Найвеличніший із Синів Людства», «Під Покровом Божої Матері», «Що є Істина», «В пошуках Істини», «Космічне мистецтво», «Вчення життя – Поклик у Майбутнє», «Тарас Шевченко – Апостол Правди і Світоч Духу», «Києво-Могилянська Академія».

В музеї експонуються унікальні стародруки, які розповідають про світобудову, нашу Планету і життя на ній, оригінали робіт художників-космонавтів Володимира Джанібекова, Олексія Леонова, художника-фантаста Андрія Соколова, одного із засновників космічного мистецтва Бориса Смирнова-Русецького, київського художника Володимира Козара, художників-космістів світу.

Науковці музею постійно ведуть пошукову, збиральницьку та дослідницьку роботу над матеріалами історії церков Сокальщини, життя і діяльності духовних просвітителів та культурних діячів, по крупинці відроджують їх образи у народній пам’яті.

У фондах музею зберігаються документи з історії Сокальщини ХVII–XIX ст., рідкісні матеріали про відомого українського композитора о.Віктора Матюка (родом із с.Тудорковичі Сокальського району), з історії церков Сокальщини, про духовних просвітителів та культурних діячів, кераміка відомого майстра XIX ст. Василя Шостопальця, зразки унікальної Сокальської вишивки, предмети вжитку XIX–ХХ ст.

В експозиції є священні реліквії з Єрусалиму, Назарету, Вифлеєму, Люрду, а також Зарваниці, Почаєва та інших місць з’явлення Божої Матері в Україні і світі.

Окремо слід виділити експозицію, присвячену спільному українсько-американському експерименту в космосі і першому українському космонавту Леоніду Каденюку, який відвідав музей 29 вересня 1999 р.

В одному з експозиційних залів музею, присвяченому Т.Г.Шевченку, знаходяться унікальні видання творів великого поета: «Кобзарі» (С-Петербург, 1867 та Женева, 1878 р.р.), найменший «Кобзар» (Краків, 1940 р.). Повне видання творів Т.Шевченка (Львів, 1936 р.) та інші унікальні експонати.

Справжньою перлиною музею є колекція художніх творів Анатолія Покотюка, талановитого митця й ентузіаста, місіонера культури, неабиякої особистості, яка вражає професійних митців, науковців, звичайних людей.

Авторські праці А.Покотюка добре відомі як в Україні, так і за її межами: Польщі, Німеччині, Голландії, Бельгії, Угорщині, Канаді, США, Англії, Франції, Австрії, Індії, Австралії та інших країнах. Його праці є у багатьох музеях світу та приватних колекціях відомих людей – президентів України, президентів 9 країн Європи, міністрів України, Папи Івана Павла ІІ, Патріарха Філарета, Кардинала Любомира Гузара та інших релігійних діячів, вчених, космонавтів. Три художні праці А.Покотюка були вручені прем’єр-міністру Індії Радживу Ганді.

Митець – учасник багатьох Всеукраїнських виставок, міжнародних конференцій в Україні і за кордоном, представляв львівську мистецьку школу від Львівської Академії мистецтв в м.Клівленді (США). Мистецькі твори А.Покотюка знаходяться в постійній експозиції Храму Людства в м.Халсіон (Каліфорнія, США).

Художник відзначений дипломами і медалями, член Братства Києво-Могилянської Академії.

Роботи А.Покотюка вирізняються не лише майстерним різьбленням на дереві або поєднанням обох технік: різьби та інтарсії, але й незвичайністю і неймовірністю чудоявлень, а це: відбитки на склі, чудодійні квіти, які експонуються поряд з роботами, на яких, ніби копії різьблення, ті самі образи, що відкриває нам нові грані бачення, глибини людського пізнання. Так Божественний вогонь об’єднує всі енергії Добра і Світла, усього живого і сущого.

За свідченням прихильників нетрадиційних способів лікування, навколо мініатюр Анатолія Покотюка відчувається позитивно сильне біополе, яке, за словами народної артистки України Ніни Матвієнко, є «промінцем Світла», і той, хто «торкається» творчості художника, забирає від нього все добре, адже «дерево служить Анатолію, як молитва».

Музей «Людина.Земля. Всесвіт» зайняв визначне місце у духовному і культурному житті Сокальщини й України. Він став духовно-мистецьким центром, місцем проведення державних, релігійно-громадських заходів, а також науково-методичним центром допомоги освітнім закладам з висвітлення релігієзнавчих, краєзнавчих питань музейними засобами. Щорічно тут проходять стажування студенти вузів України.

Множаться плодотворчі зв’язки музею з науковими і культурними інституціями України і світу (Музей В.Курилика, Канада; музей Українського мистецтва, Мельборн, Австралія; музеї М.Чюрльоніса, Литва (Каунас, Друскінінкай); музей Космонавтики м.Житомир; музеї Т.Шевченка (с.Шевченкове, Канів, Київ); музей Івана Гончара (Київ) та з іншими музеями США, Німеччини, Італії, Франції).

На базі музею створено Благодійну Духовно-мистецьку Фундацію Анатолія Покотюка, метою діяльності якої є ознайомлення з досягненнями української культури, пам’ятками нашої історичної спадщини, збереження, захист, популяризація творів літератури та мистецтва минулого і сучасного, а також сприяння діяльності музею на рівні сучасного розвитку музеїв та музеєзнавства, забезпечення його існування на майбутнє.

В травні 2001 р. Фундацією засновано інформаційний, науковий, духовно-мистецький часопис «Храм Серця», який співпрацює з місцевими релігійними громадами, громадськими організаціями, навчальними закладами (Львівським Ставропігійським університетом), багатьма музеями в Україні та за кордоном, Союзом українців Великобританії, Асоціацією українців в Італії.

Навіть не дивлячись на труднощі, які переживає культура в Україні, в музеї здійснено капітальний ремонт експозиційних залів за кошти власні, а також спонсорів і доброчинців.

Високодостойні гості з різних країн світу захоплені високим європейським рівнем музею та його плідною діяльністю, відомою у світі, про що розповідає Книга відгуків.


     

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
18:18, 21 червня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464