** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст. 5 ЗАЛИШИМО ЇХ ІМЕНА МАЙБУТНІМ ПОКОЛІННЯМ

*

ЗАЛИШИМО ЇХ ІМЕНА
МАЙБУТНІМ ПОКОЛІННЯМ

Історія – це пам’ять людського суспільства, його свідомість і совість, засіб самоочищення і виховання прийдешніх поколінь. На жаль, в період окупації України чужоземними загарбниками великі пласти нашої історії фальсифікували, ховали в недоступних для громадськості архівах. Найбільш недослідженим є трагічний і водночас героїчний період новітньої історії Сокальщини від 1914 по 1990-й рік.
Це драматичне минуле Українських Січових Стрільців, вояків Української Галицької Армії, боротьба українського націоналістичного підпілля у 1920-1930-х роках, трагедія українців, які боролися проти загарбників в рядах Червоної Армії, Першої Української дивізії Української Національної Армії (дивізії «Галичина») та учасників збройних формувань Української Повстанської Армії у роки Другої світової війни і в післявоєнне лихоліття.
Особливо трагічною склалася у середині ХХ століття доля українців Сокальщини, розділеної навпіл кордоном між двома окупантами – Радянським Союзом і Польщею. Невимовні страждання і страх пережили жителі нашого краю у жахливі 1940-1950-і роки, які українська поетеса Олена Теліга назвала «добою жорстокою, як вовчиця». Мабуть, немає на Сокальщині родини, яка б не потерпіла у роки Другої світової війни і післявоєнного лихоліття від репресій загарбників.
Щоб повернути історії імена загиблих, репресованих, гідно вшанувати пам’ять героїв національно-визвольних змагань і невинних жертв тоталітарно-окупаційних режимів, Сокальська районна рада виділила кошти на видання книги  «Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914-1990». Сокальська районна державна адміністрація розпорядженням від 6 лютого 2008 року затвердила склад редакційної колегії і редакції Книги пам’яті.
«Історія кожної нації складається зі сторінок боротьби найменшої частинки рідного краю за незалежність», – сказав Президент України Віктор Ющенко. Високу ціну заплатив наш край, Сокальщина, в боротьбі за волю. У 1920-1990 роках Сокальщина (в межах Сокальського району, м. Червоноград і сіл Сокальського повіту, які відійшли до Польщі) втратила 51,5 (51,16%) тисяч чоловік убитими, засудженими, виселеними, вивезеними на примусові роботи до Німеччини, депортованими до УРСР і на захід Польщі. Було дощенту спалено 67 населених пунктів, пограбовано майно 10 тисяч селянських господарств.
Це трагедія солдатів Червоної Армії і вояків дивізії «Галичина», які воювали між собою в різних іноземних арміях за визволення України. Більше половини сокальчан, мобілізованих у ряди Червоної Армії, загинули протягом дев’яти місяців Другої світової війни. Радянська влада розглядала західних українців, які перебували під німецькою окупацією, як неблагонадійний військовий резерв, гарматне м’ясо. Мобілізованих у липні 1944 року новобранців на території Західної України, ненавчених, погано озброєних, формували у так звані проривні групи і кидали на найбільш укріплені німецькі ділянки фронту. Це були фактично смертники.
Великі втрати в боротьбі з окупантами понесла УПА і українське підпілля ОУН – третя воююча сила у Другій світовій війні, яка захищала українське населення від терору, виселення і депортації українців зі прабатьківських земель. У цій безкомпромісній боротьбі з окупантами Сокальщина дала Україні багато видатних постатей і національних героїв: заступника Головнокомандуючого УПА, Командуючого УПА-Захід Василя Сидора «Шелеста», заступника Провідника ОУН Дмитра Маївського «Косаря», Крайового Провідника ОУН Івана Климіва «Легенду», начальника штабу УПА-Південь Василя Процюка «Кропиву», Командуючого ВО «Сян» Мирослава Онишкевича «Ореста», командира ТВ «Розточчя» Василя Василяшка «Перемогу», начальника VІ політвиховного відділу ВШ ВО «Буг» Василя Ваврука «Ватюгу», Крайового референта СБ ПЗУЗ Василя Макара «Безрідного», районного провідника Сокальщини Михайла Панаса «Жеста», окружного Провідника Горохівщини і Володимирівщини Дем’яна Чеха «Зимного», референта СБ Сокальщини Володимира Панаса «Срібного» і тисячі героїв, які загинули, але не здалися ворогам.
Наша пам’ять про них – це пам’ять живих – як символ продовження життя тих, хто відійшов у вічність. Минуть десятиліття, століття. Прийдуть у світ нові покоління, але ніколи не померкне подвиг героїв, які боролися і загинули за свободу і незалежність України.
Невимовні душевні страждання, голод, холод пережили наші краяни учасники і симпатики національно-визвольних змагань, засуджені на довголітні терміни ув’язнення, члени їх сімей, представники інтелігенції, національно свідомі селяни, виселені на спецпоселення на Північ Росії, Далекий Схід, в Сибір, Казахстан тільки за те, що їх сини і дочки воювали в УПА або нагодували чи дали прихисток повстанцям. Багато із них знайшли спочинок у чужій землі.
Найбільше горя зазнали українці Сокальщини, які опинилися у повоєнний час у межах нинішньої Польщі. Їх насильно вигнали з рідної землі – одних до УРСР, інших на західні землі Польщі. Це було більше 50 років тому. Але забути цієї трагедії не можна, бо зберігається вона ще в пам’яті живих.
Складені Поіменні списки загиблих і репресованих, насильно вивезених і депортованих з рідних осель покликані розкрити білі плями нашої історії, щоб ті, хто боровся за Україну, не були забуті.
Випуск книги «Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914-1990» – це обов’язок нашого покоління перед національною історією. Вона стане гідним увіковічненням пам’яті героїв національно-визвольних змагань Сокальщини та жертв репресій окупаційних режимів.


Редколегія книги:
«Сокальщина. Книга пам’яті
України. 1914-1990»

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
22:10, 3 грудня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567