** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст .6 ВІД РЕДАКЦІЇ

*

ВІД РЕДАКЦІЇ

Книга «Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990» - це видання, подібне якому ще не друкувалося в Україні. Це спроба заповнити білі сторінки історії нашого краю.
Впродовж століть український народ не мав своєї держави, не мав права на майбутнє і навіть на пам’ять про минуле. Десятиліттями приховували правду про драматичну історію боротьби українського народу у спецхранах, а за правду карали довголітнім ув’язненням.
Проголосивши незалежність України, ми не маємо права забувати про мільйонні жертви українців, які заради батьківщини віддавали найдорожче – своє життя, не повинні ми забувати й про невинні жертви окупантів.
З метою збереження пам’яті про загиблих і репресованих редакція поставила перед собою мету зібрати і систематизувати імена полеглих і репресованих учасників національно-визвольних змагань Сокальщини та невинних жертв окупаційних режимів від 1914 року до Дня проголошення незалежності України.
Підготовка до видання Книги пам’яті Сокальщини розпочалася ще у 1995 році. Тоді до збору інформації про загиблих і репресованих учасників національно-визвольних змагань та невинних жертв репресій окупаційних режимів були залучені місцеві ради, працівники культури і освіти, активісти громадських організацій району (Народного Руху України, Союзу українок, Спілки політв’язнів, Братства УПА). Загалом в акції збору підписів взяли участь близько 200 осіб.
Запис імен загиблих і репресованих, які народилися або проживали в той час на Сокальщині, проводився за спогадами і переказами учасників і свідків тих трагічних подій. На основі анкетних даних місцеві ради склали по розділах зведені «Поіменні списки» убитих і репресованих жителів міст і сіл Сокальського району.
У 1995 році було закінчено збір інформації про полеглих, померлих від ран і пропалих безвісти бійців Червоної Армії. Уточнені і доповнені даними з архіву Червоної Армії, поіменні списки загиблих бійців Червоної Армії були опубліковані у 1995 році редколегією Книги пам’яті України Львівської області.
З різних причин робота зі складанням Поіменних списків українців – жертв окупаційних режимів призупинилася у 1997 році. Праця над складанням Поіменних списків продовжилася через десять років, у 2008 році. Необхідно було зібрати інформацію про полеглих і репресованих більше, ніж у 50 населених пунктах Сокальщини, з яких не поступила інформація (це знищені і невідновлені села,                         м. Червоноград, села, які відійшли до Польщі та деякі села західної частини Сокальського району).
Під час доповнення і уточнення «Поіменних списків» виникли великі труднощі, тому що: по-перше, українське населення знищених і невідновлених сіл та  сіл і міст Сокальського Закерзоння розсіялося по Україні, Росії, Польщі, Німеччині, США, Канаді і лише незначна частина переселенців повернулася в Сокальський район; по-друге, зібрана інформація не підтверджувалася архівними документами.
Для доповнення і уточнення «Поіменних списків» потрібно було провести пошук жителів виселених сіл, вивчити архівні джерела. З цією метою редакція звернулася через газети «Голос з-над Бугу»; «Сокальщина» до родичів та односельчан загиблих і репресованих з проханням подати інформацію про осіб, які загинули або були репресовані, надсилати фотографії і документи. Крім того, для уточнення і доповнення Поіменних списків використано архівні матеріали: СБУ у Львівській області, Комісії з реабілітації Сокальської районної ради, Державного архіву Львівської області, Державного архіву Радянської Армії в Подольську, Редколегії Книги пам’яті України Львівської області, Українського архіву у Варшаві, зібраного Євгеном Місилом, та основні літературні джерела: Літопис Червоної Калини, багатотомний Літопис УПА, книги «Надбужанщина», «Закерзоння», Акція «Вісла», історико-краєзнавчі видання міст і сіл Сокальщини, книги з історії УГА, Українських Січових Стрільців, ОУН і УПА.
Зведені Поіменні списки полеглих і репресованих українців складені за хронологією історичних подій у чотирьох розділах по населених пунктах Сокальщини (села і міста Сокальського району,                   м. Червоноград, знищені і невідновлені села Сокальського повіту, і села, які відійшли до Польщі).
До першого розділу внесено імена Українських  Січових Стрільців, стрільців Української Галицької Армії, які загинули, померли від ран і хвороб у роки Першої світової війни та в боротьбі за незалежність Західно-Української Народної Республіки й Української Народної Республіки.
До другого розділу подано імена учасників і симпатиків боротьби революційного підпілля ОУН і збройних формувань Української Народної Самооборони, Української Повстанської Армії і дивізії «Галичина», які загинули або були ув’язнені в тюрмах і таборах.
В третьому розділі, який охоплює 1939-1945 роки, тобто період Другої світової війни, занесені імена осіб, які були мобілізовані у Польську армію (до вересня 1939 року) та Червону Армію (1939-1941, 1944-1945 роки) і полягли, померли від ран, пропали безвісти на фронтах.
Четвертий розділ поіменних списків присвячений мирним жителям Сокальщини, які були убиті, замордовані, засуджені, виселені на спецпоселення, депортовані з прабатьківських земель, вивезені на

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
17:19, 14 вересня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567