cт. 44
*відновили Стрілецьку могилу, добули з криниці таблицю з іменами полеглих вояків УГА і встановили її на символічній могилі.
Влітку 1989 року на Сокальщині розпочався рух за відновлення символічних Стрілецьких могил. Першими відновили Стрілецьку могилу члени Української Гельсінської Спілки і Товариство української мови ім. Т. Шевченка на цвинтарі у м.Червоноград (Кристинополі). Через тиждень, 27 серпня 1989 року освятили відновлену Стрілецьку могилу жителі с. Завишень. 3 вересня 1989 року було освячено пам’ятний знак (хрест), встановлений на місці братського поховання на цвинтарі в м. Сокаль. Перші Стрілецькі могили відновлювали ентузіасти таємно, ночами. У Сокалі ініціаторами встановлення пам’ятного надгробного знаку на місці братського поховання стрільців УГА були члени Сокальського осередку УГС Ірина Тріска, Роман Семенюк, Михайло Дяків, Іван Петрощук, Марія Петрощук, Богдан Тріска, Орест Іванець, Степан Саганський…
3 вересня 1989 року, у неділю, до могили стрільців УГА в Сокалі почали сходитися люди. Вперше йшли з синьо-жовтими прапорами, квітами. Людей, які приїжджали з сіл, перепиняла міліція. Отці Ярослав і Василь відправляли панахиду, співав Сокальський церковний хор під керівництвом Івана Копія. Після панахиди відбувся мітинг, який відкрив Іван Дзядик. Слово мали Іван Рожик (Львів), Іван Копій (Великі Мости), Богдан Козярський (Червоноград)… Лунали перші заклики боротися з бюрократією. Гурт жінок під керівництвом Надії Гундерт співав українських патріотичних пісень.
Сокальська міліція, яка того дня вельми активно перепиняла людей, які з синьо-жовтими прапорами прямували на посвячення могили воїнів УГА, тримала цвинтар в оточенні. Проте особливих інцидентів не було. Ввечері у Львові біля клумби, де мав стояти пам’ятник Тарасові Шевченку, появився такий напис: «Остання фортеця – Сокаль – взята!».78
Від Сокаля хвиля відновлення Стрілецьких могил прокотилася по всіх селах і містах району. Протягом осені 1989-1991рр. Стрілецькі могили були відновлені і заново освячені майже в усіх населених пунктах району. Саме з відновлення Стрілецьких могил і підняття національних прапорів почалося відродження Української державності. Там, де відновлювали Стрілецькі могили, піднімали синьо-
|