** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

cт. 45

*

жовті прапори, люди позбувалися страху, пробуджувалася національна самосвідомість. У наступні роки на місці символічних Стрілецьких могил жителі Сокальщини збудували пам’ятники «Борцям за волю України».
1 листопада 2006 року було відкрито величний надгробний пам’ятник стрільцям УГА на цвинтарі в Сокалі. Пам’ятник збудовано з ініціативи голови районної ради, голови РО НРУ Олега Солодяка, Сокальської  районної організації Народного Руху України, РО Союзу українок, інших громадських організацій району за проектом архітектора Володимира Рибая на кошти, виділені міською радою, та пожертви громадськості району. Спорудження пам’ятника здійснив ТзОВ «Західрембудсервіс» під керівництвом Володимира Слободяна.
Про церемонію відкриття пам’ятника стрільцям УГА  газета «Сокальщина» писала: «1 листопада о 13 год. 30 хв. від пам’ятника Тарасу Шевченку до пам’ятника стрільцям УГА вирушила трьохтисячна процесія. На чолі процесії з хоругвами йшли хори церков св. Петра і Павла, св. Архангела Михаїла, св. Миколая, священики: о. Ярослав Кащук,                       о. Михайло Назар, о. Ярослав Збитковський,                       о. Василь Лепех, о. Ярослав Валюх, о. Михайло Ментух. За ними в колоні йшли з вінками, квітами, державними і партійними прапорами представники районної влади, районних громадських організацій: Спілки політв’язнів, Братства УПА, Союзу українок, НРУ, КУНу, НСНУ, ВО «Батьківщина», УНП, УРП… Старшокласники, пластуни сокальських шкіл несли гірлянди з червоної калини і туї, квіти. Колона розтягнулася від пам’ятника Т. Шевченку до пам’ятника стрільцям УГА. Це була друга за чисельністю демонстрація сокальчан і жителів навколишніх сіл району від часу відкриття пам’ятника Т.Шевченку в Сокалі. Хорова капела Сокальського Народного дому, хор «Повстанець» Братства УПА під час походу виконували стрілецькі і повстанські пісні.
На відкриття пам’ятника прибули делегації з Жовківського, Камя’нко-Буського районів Львівської області, Тлумацького району Івано-Франківської області.
Церемонію відкриття пам’ятника вела заступник голови Сокальської РДА Марія Христинич. Право зняти покривало було надано голові Сокальської районної ради Олегу Солодяку, голові міської ради Петру Савчуку, голові РО Братства УПА Івану Сороці, архітектору Володимиру Рибаю, члену оргкомітету Богдану Нечаю, Степану Саганському, Михайлу Дяківу. Шість священиків греко-католицької і православної конфесій відправили панахиду і освятили пам’ятник. Злагоджено й урочисто співали церковні хори «Вічную пам’ять», а хорова капела Народного дому виконала пісню «Коли ви вмирали, вам дзвони не грали». Гарну, зворушливу промову виголосив митрофорний протоієрей о. Ярослав Кащук. Він, зокрема, сказав: «Немає вищої любові за ту, коли життя своє віддають за свій народ. У 88-річницю ЗУНР ми зібралися, щоб передати пам’ять про героїв УГА молодому поколінню. Молоді стрільці не хотіли вмирати, але коли мова йшла про Україну вони віддавали своє життя за батьківщину. Нехай Господь прийме їх жертву…»79
На відкритті пам’ятника виступили: співголова оргкомітету зі спорудження пам’ятника стрільцям УГА, голова Сокальської районної ради Олег Солодяк, заступник голови Жовківської районної ради Євген Маїк, почесний голова РО Спілки політв’язнів Марія Грицай…
Олег Солодяк відзначив, що «боротьба стрільців УГА – це один з етапів боротьби за незалежність України. Жертви, які поклали стрільці УГА, були недаремними. Нащадки зберегли пам’ять про загиблих героїв і через 73 роки вибороли незалежність Української держави. Пам’ятаймо їх імена!»80
Вояки-сокальчани у боротьбі за Українську Соборну державу у 1914-1920 роках проявили сміливість, дали приклад героїзму і самопожертви, кров’ю скріпили свій шлях до волі від берегів Бугу до Дніпра, від княжого Белза до Києва. На цьому довгому шляху до волі розсипані їхні кості. Вони боролися до кінця, поки було змоги.
Естафету боротьби УСС і стрільців УГА підхопили їх сини й онуки. На прикладах героїчної боротьби УСС і стрільців УГА виросла ціла плеяда нових борців-патріотів за національне визволення, за відродження Української держави. Вони продовжили їх боротьбу в лавах Української Військової Організації, Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії.


 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
01:09, 7 грудня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567