** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст. 53

*

в місцях можливого переходу кордону. Багато людей були затримані або загинули на кордоні у 1940-1941рр. Мав втрати і Провід ОУН. Так із чотирьох груп ОУН, які у 1940р. відійшли з Заходу на окуповану Червоною Армією територію Західної України, дві групи — Провідника Крайової Екзекутиви ОУН Володимира Тимчія «Лопатинського» і Осипа Грицака «Галайди» – загинули. Група Дмитра Мирона «Орлика» перейшла кордон, але під час масових арештів НКВС у вересні 1940р. втратила частину своїх членів. Лише група Івана Климівна «Легенди» приступила до організаційної праці й успішно діяла до початку німецько-радянської війни. Після смерті В. Тимчія «Лопатинського» Крайовий Провід ОУН на окупованих більшовиками західноукраїнських землях очолив І. Климів «Легенда».101  На посту Крайового Провідника І. Климів роз’їжджав по теренах ЗУЗ, щоденно ризикуючи своїм життям, зумів підготовити патріотичну молодь свого краю для визвольної боротьби українського народу проти радянських окупантів у військових формаціях – Похідних Групах і УПА. Сотні рядових членів і симпатиків ОУН Сокальщини були затримані у 1940-1941рр. під час нелегального переходу державного кордону і засуджені Особливою нарадою (ОН) при НКДБ за ст. 16, 80 КК УРСР на термін від 3 до 5 р. виправно-трудових таборів (ВТТ) ГУЛАГу. Багато з них загинуло у концтаборах.
За донесеннями начальника четвертої застави (с. Прусинів – Низи) Л. Круглова, тільки на цій заставі за 22 місяці було зафіксовано 2000 порушників кордону, котрі були затримані або знищені.102  Не всі затримані особи були уродженцями Сокальщини і членами або симпатиками ОУН. На Захід від радянських «визволителів» тікали громадські діячі, представники інтелігенції, поляки, а з німецької сторони на Схід – євреї, члени КПЗУ. Радянські каральні органи судили всіх, навіть членів КПЗУ (розпущена у 1938р.), а євреїв повертали назад німцям.
Свідомі українці добре знали, що відбувається в Радянській Україні. Знали про Голодомор в Україні. винищення української інтелігенції, колективізацію і тюрми та табори ГУЛАГу. Вони розуміли, що приніс їм комуністичний сталінський режим.
Із перших днів перебування радянської влади в Західній Україні сталінський режим приступив до ліквідації суспільно-політичного життя українців. Були розпущені або саморозпустилися політичні партії: Українське Національно-Демократичне Об’єднання (УНДО), Фронт Національної Єдності (ФНЄ), Комуністична Партія Західної України (КПЗУ), об’єднання Сельроб… Лише єдина партія – ОУН продовжувала боротьбу в підпіллі проти засилля окупантів. Радянські «визволителі» заборонили діяльність культурно-спортивних організацій: товариств «Просвіта», «Рідна школа», «Сокіл», «Луг», «Пласт», кооперативної організації «Маслосоюз», закрили всі українські газети,  журнали і видавництва, розгромили  Наукове Товариство ім. Т. Шевченка, українські бібліотеки і читальні, релігійні установи та навчальні заклади. Почалося гоніння на релігійних громадських діячів, арешти активістів політичних партій і громадських організацій, діячів культури, священиків, вчених, лікарів, адвокатів, вчителів, державних службовців,~1~ арешти і виселення на спецпоселення сімей національно свідомих сільських господарів, війтів, голів осередків «Просвіти».
Для виявлення «ворогів народу» у 1939 – 1941рр. каральні органи НКВС і НКДБ використовували архіви польської поліції, доноси колишніх членів КПЗУ, а також інформацію таємних агентів НКВС, які у 1939 – 1940рр., під виглядом «агрономів і інженерів», у західноукраїнських селах займалися пошуками «соціально – шкідливих елементів».
У Поіменних списках членів ОУН, воїнів УПА, котрі полягли в боротьбі з окупантами або були репресовані, а також в Поіменних списках громадян, які загинули або зазнали репресій від чужоземних поневолювачів, записані імена сотень сокальчан,  убитих, розстріляних, замордованих в радянських тюрмах і таборах; засуджених і виселених на спецпоселення у 1939 – 1941рр. Їх судили за різними звинуваченнями, залежно від фантазії слідчих і суддів: «за контрреволюційну діяльність», « за антирадянську діяльність», «за антирадянські висловлювання», «за зраду батьківщини», «за боротьбу з революційним рухом в Західній Україні», «за членство в контрреволюційній організації» (ОУН, «Просвіта»,

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
09:01, 14 грудня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567