** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст. 74

*

– НКДБ, Міліції Обивательської, УБП на теренах Сокальського Закерзоння і Грубешівщини. Але ніколи ні НКВС – НКДБ, ні Міліція Обивательська і УБП (Ужонд Безпеченьства Публічнего) не змогли б нанести таких великих втрат українському підпіллю і українському населенню, якби їм не допомагали зрадники типу Левочка Василя «Юрченка» і Лапінського Леоніда «Зенона».
Весною 1945 року населення Сокальського Закерзоння поступово починає приходити до тями і надає повну підтримку повстанцям. У двобій зі зрадником «Юрченком» і його сексотами та загонами НКВС, Міліції  Обивательської вступає курінний «Ягода». Він повертається з відділом «Вовків» з Холмщини на терен Сокальського Закерзоння та Грубешівщини і розпочинає відновлювати розірвані підпільні зв’язки.
Його відділи ліквідовують польські станції Міліції Обивательської в Черечині, Крилові, Варяжі, Хороброві. «Ягода» організовує розвідницьку мережу зв’язку, що була здатна щодня передавати йому інформацію про рух ворогів у цілому терені. Він знав маршрути руху «стрибків» «Юрченка» і робив в різних місцях засідки на них. Проте  «Юрченко» був обережний. Він двічі однією дорогою не їздив. Кінець-кінцем двобій між командиром «Ягодою» і зрадником «Юрченком» закінчився поразкою останнього.
Українське населення Сокальського Закерзоння в 1944-1947 роках пережило одну з найтрагічніших сторінок своєї історії. За право жити на власній землі боролись і вмирали тисячі повстанців.
Були серед них герої, які жертвували своїм життям  во ім’я Свободи, були і зрадники, які, рятуючи власну шкуру, йшли на співпрацю з ворогами.
Ми повинні знати своїх героїв і зрадників теж.
Разом зі старшим лейтенантом Леоновим, командиром спецгрупи 2-го прикордонного загону, та 8 бойовиками і 5 агентами НКВС із засідки стрільцями відділу курінного «Ягоди» “Юрченко” був убитий 28 серпня 1945 року біля с. Ощів Грубешівського повіту, Польща.
Під час ліквідації спецгрупи 2-го прикордонного загону у старшого лейтенанта Леонова вилучено сумку з зашифрованим списком 176 завербованих таємних агентів (сексотів) НКВС. Повстанці розшифрували список агентів. З одними з них провели виховну бесіду, інші відмовилися від співробітництва з НКВС, а тих, які нанесли шкоду підпіллю, знешкодили.
У травні 1944р. в територіальній структурі ОУН утворено Сокальську підобласть, до складу якої ввійшли Сокальська і Холмська округи. До березня 1945р. Провід ОУН Холмської округи, в який входила західна частина Сокальщини, очолювали: провідник Заборовець «Жен», заступник провідника П. Балко «Святослав», уродженець Великих Мостів, референт СБ «Юрко», референт пропаганди «Гуцул», військовий референт (оргмоб) Василь Левочко «Юрченко».146  У склад Холмської округи ОУН входив Белзький повіт, який очолював Провідник ОУН Белзщини Павло Палюшинський «Старий», «Мирон» з Борятина. В липні 1944р. агенти НКВС арештували П. Палюшинського. Під час затримання він був поранений і відправлений до Сокальської лікарні. Через кілька днів повстанці його звільнили, але без належного медичного догляду

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
15:00, 14 липня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567