|
ст. 112 РОЗДІЛ ІV. МІЖ МОЛОТОМ І НАКОВАЛЬНЕЮ
*РОЗДІЛ ІVМІЖ МОЛОТОМ І НАКОВАЛЬНЕЮ
Хто визволиться сам,
Той буде вільним,
Хто визволить когось,
В неволю візьме.
Леся Українка
Після закінчення Першої світової війни держави-переможці Англія і Франція закріпили за собою Версальським договором захоплені і завойовані у Німеччини і Туреччини колонії, заборонили Німеччині утримувати армію і флот. Здавалося, що загроза з боку Німеччини була ліквідована. В Англії проходили багаточисельні пацифістські мітинги, організовані профспілками і студентськими організаціями. Мітингувальники вимагали від уряду роззброєння. Під тиском громадських організацій англійський уряд прийняв рішення про одностороннє скорочення збройних сил, вважаючи, що в найближчі десять років не слід очікувати великої війни.168 А в Лізі націй дипломати вели безплідні переговори про скорочення озброєнь в Європі. В той же час у переможених країнах – Італії й Німеччині, – де до влади прийшли фашистські режими Б.Мусоліні і А.Гітлера, військові кола прагнули реваншу.
У другій половині 1930-х років розпочалася мілітаризація Німеччини. В Німеччині, всупереч забороні, створюється професійна армія, існує воєнна авіація і сильний військово-морський флот. Чисельність німецької армії у 1935р. зросла до 38 повнокровних дивізій. 169 Гітлер в односторонньому порядку розірвав умови Версальського договору, яким заборонялось Німеччині відроджувати армію, повітряний і військово-морський флот. Політика «умиротворення», яку проводили уряди Англії і Франції, терпіла повний крах.
В ході політики «умиротворення» встановилася закономірність: за кожною уступкою Німеччині наступали все нові, збільшуючі вимоги з її сторони. Посол Англії в Німеччині Фіпс писав: «Після того, як Саар буде повернутий рейху, метою Гітлера стане виправлення кордонів і експансія в південному і східному напрямку».170
У Москві також добре розуміли міжнародну ситуацію, яка склалася в Європі в зв’язку з посиленим озброєнням Німеччини. Під час переговорів у1935р. міністра закордонних справ Англії А.Ідена з міністром закордонних справ М.Литвиновим і Й.Сталіном, йому сказали, що Радянський Союз не може піти на легалізацію німецьких озброєнь. «Ми не можемо закривати очі на те, - заявили радянські керівники, - що Німеччина озброюється для нападу. В даний момент нам треба прийняти міри для того, щоб перешкодити Німеччині озброюватися». Не минуло і чотирьох років, як Радянський Союз допоміг Німеччині повністю переозброїти армію, а з допомогою поставок металу і пального підняти воєнну промисловість.
Незважаючи на щораз агресивніші територіальні вимоги Гітлера до сусідів Німеччини, уряди Англії і Франції і далі проводили політику «умиротворення» агресора. 28 вересня 1938р. на конференції в Мюнхені прем’єр-міністр Англії Чемберлен, Франції – Даладьє, диктатори Гітлер і Мусоліні підписали рішення про передачу чехословацької Судетської області Німеччині. Чехословацькі представники участі в конференції не брали. А 30 вересня 1938р. Чемберлен і Гітлер підписали декларації про англо-німецькі відносини. Це був, по суті, пакт про ненапад і співробітництво.171 В Англії Чемберлена зустріли як переможця. Виходячи з літака, він крикнув: «Я отримав її!. Я вірю, що це почесний мир для нашого покоління». Не минуло й півроку, як, без узгодження з учасниками мюнхенської наради, 15 березня 1939р. Гітлер направив свої війська в Чехословаччину, розірвав мюнхенську угоду, а також й англо-німецьку декларацію. Зраджена Англією, Францією й Радянським Союзом (який виступив гарантом національної безпеки Чехословаччини), Чехословаччина 15 березня 1939р. була окупована німцями. На її території німці утворили протекторат Чехії і Моравії та маріонеткову Словацьку республіку.
В грудні 1938р. в Німеччині обговорювалося також питання про створення незалежної України під егідою Німеччини. 172 Українці повірили в перспективи відродження незалежності України в Карпатах, але гірко розчарувалися. Гітлер подарував Карпатську Україну своєму союзникові – Угорщині. Проти створення незалежної Карпатської України виступав і Сталін. Він боявся мати біля СРСР незалежну Українську державу, яка б могла в майбутньому стати ядром для консолідації українського народу і визволення українських земель від окупантів. Сталін, Гітлер, угорські і польські агресори все зробили, щоб знищити Карпатську Україну. Спроба українських національних сил проголосити 15 березня 1939р. незалежність Карпатської України закінчилася поразкою. Угорські війська потопили в крові молоду державу. Тисячі січовиків Карпатської Січі, які героїчно вступили в боротьбу проти переважаючих сил ворога, загинули в бою з угорцями. 600 січовиків розстріляли поляки на кордоні з Польщею. Серед загиблих оборонців Карпатської України був член ОУН Данило Бурин з Карова.
|
|