** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст. 113

*

ВІЙНА


Наприкінці 1930-х років політична ситуація в Європі загострилася до краю. Німеччина у1938р. здійснила аншлюз Австрії, в 1939р. окупувала Чехословаччину, висунула територіальні претензії до Польщі. Політика «умиротворення» агресора, яку в другій половині 1930-х років проводили уряди Англії і Франції, зазнала краху. Німців не вдалося умиротворити.
У другій половині 1939р. вже було ясно, що наступною жертвою Німеччини стане Польща. Англія і Франція, щоб стримати апетити  Німеччини, дали гарантії незалежності Польщі, а після захоплення Албанії фашистською Італією такі ж гарантії  дали Греції, Румунії, Югославії.
Англійський уряд після 15 березня змінив курс своєї політики «умиротворення» з метою створити систему колективної безпеки в Європі, яка могла б зупинити війну, що насувалася весною і літом 1939р. У Москві проходили англо-франко-радянські переговори. В той час ще можна було Англії і Франції  разом з СРСР зупинити агресію Німеччини.Але радянський уряд вів подвійну гру. Одночасно з переговорами з військовою делегацією Англії і Франції у Москві, радянські урядовці проводили таємні зустрічі з німецькими дипломатами. 23 серпня 1939р.  раптово, перервавши переговори  про створення оборонного союзу Англії, Франції і СРСР проти фашистського агресора, радянські керівники підписали радянсько-німецький договір про ненапад терміном на 10 років і таємний протокол про розподіл впливів у Європі між Радянським Союзом і Німеччиною. Договір підписали міністр закордонних справ Ріббентроп та голова Раднаркому і Народного комісаріату Іноземних справ В.Молотов. Історики назвали його пактом Молотова-Ріббентропа, а поляки – четвертим поділом Польщі.
Газета «Правда» 2 вересня 1939 року повідомила: «З великим терпінням  Радянський уряд вів переговори з урядами Англії і Франції, переслідуючи єдину мету – забезпечення миру в Європі. Товариш Молотов викрив ланцюг інтриг, підступів і прямих провокаторських випадів, до яких вдавалися палії війни для того, щоб завести переговори в глухий кут». Пізніше радянська преса опублікувала промову Гітлера в рейхстазі, що містила антипольські випади і наклепи, а також привітання СРСР з нагоди одночасної ратифікації в Москві й Берліні договору про ненапад. Наведені факти свідчать, що з перших днів Другої світової війни в СРСР точно знали, хто насправді агресор і «палій».
Можливість об’єднання майже всіх західно-українських земель з матір’ю Україною з’явилася після підписання пакту Молотова-Рібентрона, за яким до СРСР відходила територія Польщі по Сян – Віслу – Нарев. На цю лінію і вийшла у вересні 1939 року Червона Армія. Але після підписання 28 вересня 1939 року «Договору про дружбу і кордони» радянські війська повернулися на лінію Керзона, встановлену ще 1920 року: Гродно – Ялівськ – Немирів – Берестя – Дорогуськ – Грубешів – Крилів – західніше Рава-Руської –  Пере-мишля до Карпат. По території Сокальщини радянсько-німецький кордон пройшов по р.Західний Буг і р.Солокія. Тобто, Закерзоння, в тому числі західна частина Сокальського повіту, відійшла до німецького окупанта. 173   
Україна, в котрий раз, опинилася між «німецьким молотом і московською наковальнею», – за висловом генерал-хорунжого армії УНР Павла Шандрука. Україна стала розмін-ною монетою, а пізніше – ареною кровопролитної битви двох хижаків, які прагнули поділити між собою сфери впливу в Європі. Сподівання українського народу включитися в боротьбу проти московських окупантів за відновлення Української державності при підтримці Німеччини не виправдилися. Німецькі нацисти і московські інтернаціоналісти ставили собі за мету підкорити народи Європи, а Україну перетворити на колонію. Наступні події в Європі відкрили справжні плани двох союзників-змовників і непримиренних ворогів.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
22:30, 6 грудня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567