** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст. 115

*

відбуваються інтенсивні дипломатичні контакти. Лише через 57 років історики  відшукали в архіві Президента Російської Федерації матеріали про таємну зустріч 17 жовтня 1939р. Сталіна і Гітлера у Львові.175  На короткий час, до червня 1941р., між двома розпалювачами війни встановилося непевне перемир’я. Диктатори  далі продовжували перекроювати карту Європи. У 1939р. Радянський Союз напав на Фінляндію, окупував Литву, Латвію, Естонію, Бесарабію і Буковину. До Радянського Союзу було приєднано територію з населенням 23 млн. чоловік.
Німеччина захопила Югославію, Грецію, Данію, Норвегію. Фактично всі держави Західної Європи (крім Англії, Швеції, Швейцарії) були окуповані Німеччиною або перебували у васальній залежності від неї. У1939 році кордони двох імперіалістичних держав зімкнулися. Німеччина  і Радянський Союз посилено почали готуватися до війни між собою. У грудні 1940р. Гітлер затвердив план «Барбароса», який фактично став наказом про початок воєнних дій проти Радянського Союзу.
У відповідності з планом, верховне головнокомандування вермахту розгорнуло на кордонах з СРСР величезні військові сили – 190 дивізій, в тому числі 19 танкових і моторизованих, чисельністю 5,3 млн. чол., що мали на озброєнні 5000 літаків, 4300 танків, 47 тис. польових гармат і мінометів. Ця маса військ була розділена на три могутні військові угрупування – «Північ», «Центр», «Південь». 176
Червона Армія, ослаблена винищенням у 1937-1940 роках командних кадрів, згідно з тогочасною воєнною доктриною, теж готувалася до наступальних операцій на території потенціального ворога. Вздовж радянсько-німецького кордону на території Західної України і Західної Білорусії у 1940 році швидкими темпами почали будувати бетонні укріплення – доти. До будівництва дотів були залучені, крім військових, тисячі українських селян Західної України, в тому числі сотні жителів Сокальщини. Доти будували вздовж річок Сян, Західний Буг, а на території Сокальщини – біля сіл Бендюга, Поториця, Ільковичі, Скоморохи,                         м. Сокаль... «До початку війни у 1941 році вдалося спорудити 2500 залізобетонних споруд, з них 1000 були озброєні урівською артилерією (гарматами, знятими з укріплених районів на р.Збруч), а решта 1500 - тільки кулеметами. Якщо вести мову про Україну, то в стані найвищої бойової готовності перебували  Рава-Руський і Перемишльський райони, які в перші дні війни відіграли позитивну роль», 177 – писав у своїх спогадах Маршал Г.Жуков. У книзі Г.Жуков не згадує про укріплений район на Західному Бузі тому, що доти на території Сокальщини не були укомплектовані артилерією, а радянські війська серйозного опору німцям тут не вчинили.
22 червня 1941 року, о 4 годині, німецькі війська почали тотальний наступ по всьому радянсько-німецькому  кордоні. Радянські історики пояснювали невдачі Червоної Армії на початку війни раптовістю нападу німців. Але про підготовку до нападу Німеччини знали всі. Зараз опубліковано сотні  документів розвідувальних органів СРСР, в яких була інформація Сталіну про підготовку Німеччини та її сателітів до війни. Про те, що Німеччина готова напасти на СРСР, писав у листі до Сталіна Прем’єр –міністр Англії У.Черчіль, маючи на меті , щоб Радянський Союз підготувався і не капітулював в останню хвилину перед Німеччиною.178 Сталін проігнорував донесення радянських розвідувальних органів  і попередження У.Черчіля, вважаючи їх провокацією іноземних спецслужб, які намагаються в такий спосіб  «спровокувати війну СРСР з Німеч-чиною».
Про підготовку німців до наступу знали й радянські прикордонники і жителі Сокальщини. Вони бачили, як за два дні до початку війни масово почала поступати воєнна техніка. Німецькі війська  розвантажувалися на станціях Сокаль, Кристинопіль, Теляж. Про початок війни говорили також п’яні німецькі солдати. Про точну дату і годину нападу німців доповідали в Москву прикордонники. Знав про точну дату початку війни і «батько народів» товариш Сталін.


 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
09:30, 14 грудня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567