** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст. 127

*

Жертвами військової некомпетентності та волюнтаризму  ставали в роки війни солдати і командири. За неповними даними, Україна втратила протягом війни 1941-1945рр. 4.1 млн. військового персоналу (вбитих, загиблих в полоні, зниклих безвісти, померлих у шпиталях у перші повоєнні роки), 4,5 млн. цивільного населення (вбитих і зниклих безвісти), 2,8 млн. вивезених  на примусові роботи до Німеччини, 100 тис. членів ОУН-УПА, 10 тис. українців загинули у складі збройних формувань, що воювали на боці Німеччини. Всього на 1945 рік безповоротні втрати України становили 10 млн. чоловік.
Загальні військові втрати уродженців Сокальщини в рядах Червоної Армії у  Другій світовій війні становлять 1449 чоловік (в тому числі  8 чоловік у польсько-німецькій війні), з них загинули у 1941-1945рр. – 1054 чол., померли в полоні – 44 чол., померли від ран – 117 чол., пропали безвісти – 226 чол.
Найбільших військових втрат зазнала Сокальщина у перші два місяці війни (22 червня- серпень 1941р.): вбитими – 112 чол, померлими в полоні – 26 чол., померлими від ран – 3 чол., пропалими безвісти-54 чол. та наприкіці війни (у вересні-грудні 1944р. – січні-травні 1945р.): загиблими – 743 чол., померлими в полоні – 7 чол., померлими від ран – 100 чол., пропалими безвісти —160 чол. 219   
Відносно малу кількісь померлих у полоні солдатів (26) можна пояснити тим, що на початку війни німці відпускали з полону українців і білорусів (до листопада 1941р. близько 227 тис. українців німці відпустили з полону). 220 Серед відпущених німцями з полону у1941р. було немало сокальчан, а наприкінці війни вже  небагато червоноармійців попадало в полон.
Незначні втрати померлих від ран червоноармійців у перші три роки війни (7 чол.) вказують на те, що на початку війни обліку поранених і хворих не мали навіть санітарні служби Червоної Армії. Поранені українські солдати попадали в полон до німців і гинули там або були викуплені родичами з полону.
Констатуючи незадовільний характер обліку втрат, заступник наркома оборони С.Щаденко в наказі від 12 квітня 1942р. № 0270 «Про персональний облік безповоротних втрат на фронті” відзначив, що на персональному обліку стоять не більше однієї третини дійсного числа вбитих». 221  
Через відсутність персонального обліку вбитих, пропалих безвісти у перший період війни, учасники Другої світової війни, уродженці Сокальщини, які за даними архіву Червоної Армії пропали безвісти, могли попасти в полон, загинути або залишитися на території, зайнятій німцями. Серед 160 пропалих безвісти у 1944-1945рр. сокальчан значна частина їх, ймовірно, загинула під час форсування Вісли і Одеру. Деякі залишилися присипаними в окопах чи мертвими на території, зайнятій німцями, під час відступу частин Червоної Армії. Не виключено, що окремі солдати під час затяжних боїв у Карпатах дезертирували й прилучилися до відділів УПА. Є випадки, коли солдат в архіві Червоної Армії записаний як пропалий безвісти або вбитий, а в списках архіву КДБ – як засуджений за ст. 54-1б КК УРСР до розстрілу. Наприклад, заарештованими і засудженими до розстрілу були солдати ЧА: Возний Ф.П. з с.Хлівчани (21,11,1941р.), Боднар М.І. з с.Пристань (05,10,1944р.), Вець Б.М.  з с.Ромош (помер під час слідства). У списках архіву СБУ у Львівській області є справи на солдатів Червоної Армії, уродженців Сокальщини, засуджених на 10-15 років «за спробу здачі в полон», «за намір здачі в полон», «за недонесення про намір здатися в полон», «за ухилення від служби в Червоній Армії», «за антирадянську агітацію». Радянські командири, службовці військової контррозвідки «СМЕРШ», НКВС і НКДБ не довіряли солдатам ЧА, призваним із Західної України. Графа «пропав безвісти» в радянських документах означала мало що не «зраду». Сім’ї пропалих безвісти перевіряли  енкаведисти, чи не з’явився часом «пропалий безвісти».
Серед вбитих, загиблих у полоні, померлих від ран сокальчан не було офіцерів і сержантів. Всі вони, і новобранці, і ті, що вже служили в Польській армії й мали звання молодших командирів, в особовому складі ЧА записані рядовими.
За даними “Поіменних списків загиблих у Другій світовій війні у 1939-1945рр. Польської і Червоної Армії”, українці серед вбитих, загиблих у полоні, пропалих безвісти, померлих від ран жителів Сокальщини становлять 99,99%, поляки і євреї, мобілізовані до Червоної Армії у 1939-1941р., – менше 0,01%.
Високу ціну заплатила Сокальщина за перемогу Червоної Армії над німецькими загарбниками. Найбільші військові втрати  вбитими, загиблими в полоні, пропавшими безвісти, померлими від ран понесли громади Реклинця – 86 чол., Двірців – 83 чол., Сокаля – 67 чол.,Стенятина – 61 чол., Бутин –59 чол., Великих Мостів – 56 чол., Карова – 53 чол., Тяглова – 38 чол., Межиріччя – 37 чол., Домашева–35 чол., Свитязева – 34 чол.,Куличкова – 33 чол., Тартакова – 32 чол. В ішших населених пунктах Сокальщини військові втрати складали від 3 до 30 чоловік, в окремих селах західної частини колишнього Сокальського повіту(з 1939р. Грубешівського повіту), які у 1944р. відійшли до Польщі, – 1-2 чоловіки.
Майже півтори тисячами загиблих фронтовиків заплатила Сокальщина за перемогу над Німеччиною у Другій світовій війні. Десятки і сотні їх померли після війни  від хвороб, виснаження і ран. І не їх вина, що вони боролися з окупантом у чужій армії за чужі інтереси, що більшість з них знайшла спочинок за межами України. Сокальщина  сплатила сповна  свій жертовний внесок у Другу світову війну і в перемогу.
І ми, громадяни незалежної України, маємо віддати шану всім полеглим і живим учасникам Другої світової війни, які в різних арміях воювали проти окупантів за визволення України, гідно оцінити їх ратні подвиги і страждання.      


 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
22:57, 3 грудня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567