** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990

 Книги | Автори

Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

 

ст. 130

*

звільнення у 1945р. не повернулася додому. Вони залишилися у Німеччині в зоні окупації західних держав, пізніше виїхали до США, Канади та в країни Європи. Ті остарбайтери, які перебували в радянській зоні окупації, попали у фільтраційні табори й мусили перейти переслуховування у спеціалістів військової контррозвідки «Смерш». Здорових молодих чоловіків зразу мобілізовували до ЧА, навіть із західної частини Сокальщини, які ніколи не були громадянами СРСР. «Їм пропонували вибір: або служба у ЧА, або поїздка в табори у східних регіонах СРСР», — згадував житель                        с. Завишень Дикий Василь.
Західноукраїнським остарбайтерам не довіряли органи НКВС-НКДБ. На протязі 1944-1947рр. сільські ради зобов’язані були заповнювати анкети, для НКДБ на осіб, які перебували на примусових роботах у Німеччині, у яких стояли питання: «Чи добровільно поїхав? Що пише? Де знаходиться?». Багато остарбайтерів до кінця своїх днів були залякані, боялися розповідати навіть близьким про перебування в Німеччині, ніби вони вчинили якийсь злочин.~1~

ВИСЕЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ СОКАЛЬЩИНИ


Після відступу німців у 1944р. каральні органи НКВС відразу розпочали розправу над українським населенням Західної України. Під виглядом боротьби з УПА, яка захищала свій народ від поневолення і репресій, московські наїзники відновили масові арешти і тотальні вивезення населення на спецпоселення у східні регіони СРСР. Радянські партійно-державні органи готувалися до проведення акції виселення як до битви. В обкомі партії, за два дні до операції, проводилися наради секретарів РК КП(б)У і начальників НКДБ, пізніше МДБ.
Операцію виселення здійснювали у районі одночасно, мобілізовували весь авто і гужовий транспорт, партійний і безпартійний актив (це кілька сотень чоловік), не рахуючи бійців і працівників НКВС і НКДБ. Після проведення інструктивної наради партійного і державного активу в райкомі ~2~ КП(б)У всі працівники негайно відправлялися у закріплені за ними села. Після прибуття до села груп партійних  працівників і військових підрозділів НКВС-НКДБ (3-5 година ранку) проводилися наради з сільським активом. Після чого оперативні робітники НКДБ, партійні функціонери разом з сільським місцевим активом та військовими підрозділами зразу о 6 годині, одночасно приступали до «вилучення» сімей, які підлягали виселенню (так у доповненій записці секретарю ЦК КП(б)~3~У Кагановичу Л.М. описував секретарЛьвівського обкому КП(б)У  підготовку до виселення українців).

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
23:06, 3 грудня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567