** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина :: Історико-краєзнавчий музей «Сокальщина»

Історико-краєзнавчий музей «Сокальщина»

Сокаль і Сокальщина :: Історико-краєзнавчий музей «Сокальщина» :: Історія

Історія

Вздовж мальовничого правого берега ріки Західний Буг простягається старовинне місто Сокаль. Активні, небайдужі громадяни завжди прагнули до дослідження минулого та збереження багатющої спадщини краю. З 1926 року в Сокалі створено краєзнавчий музей на громадських засадах. Директором стає І.В.Чабан. Експозиції складали: зал із старожитностями; кімната – зібрання фауни – Сокальщини ( опудала звірів і птахів, заспиртовані всі риби, що водилися в Бузі, колекції метеликів, членистоногих тощо; зала з самобутнім і неповторним Сокальським одягом, сотні вишиванок, тисячі писанок. Згодом музей ліквідовано.

У 1936 році організовано повітовий музей в Сокалі. Цей музей, створений завдяки співпраці адвоката Б.Чайковського та невтомного дослідника Гуцульщини В.Кобринського. У вересні 1936 року в Сокалі знов розпочав свою роботу краєзнавчий музей «Сокальщина» імені А.Чайковського. Музей мав такі відділи: церковний, етнографічний, археологічний та історичний. У ньому експонувалось багато високовартісних і старовинних ікон, давніх свічників, хрестів, фігур, кадильниць і фелонів. П’ять рукописних Євангелій. Чимало урядових стародруків і грамот XVII-XVIII і поч.XIX ст..В етнічному відділі експонувались вісім зразків одягу з 35 сіл повіту. Збірка керамічних виробів Сокальських гончарів.  Музей «Сокальщина» мав понад 3тис. експонатів. Збирали матеріали та документи для нового відділу «Визвольного змагання нашого народу за незалежність». Та цьому не судилося статись. Внаслідок воєнних подій 1941-1945 рр. музей перестав існувати, експонати втрачено.

З 1945 року в Сокалі діє історико-краєзнавчий музей. Мала кількість експонатів компенсувалась картинами та фотомонтажами.
У 60-х рр. ХХ ст. цінні експонати знаходились у Миколаївській церкві, яка була перетворена на музей. Серед основних завдань – збереження храму св. Миколая. У 1990 році храм було повернуто православній громаді, а частина експонатів музею передана в музей «Людина. Земля. Всесвіт».

1листопада 2011 року на засіданні Президії ради Сокальського районного об’єднання товариства «Просвіта» прийняли рішення відновити історико-краєзнавчий музей.
14 березня 2014 року відкрито відновлений історико-краєзнавчий музей «Сокальщина». Це – плід праці активної громадськості міста і району.

Музей знаходиться в приміщенні, яке належить товариству «Просвіта». Експозиція музею складається з наступних розділів: «Археологія», «Нумізматика та боністика», «Краєзнавчо-етнографічні матеріали», «Сокальська вишивка», «Історичні постаті Сокальщини», «Перша світова війна і Січове Стрілецтво», «Національне культурне відродження 20-30 рр. ХХ ст.», «Фотогалерея Сокальщини», «Національно-визвольна боротьба в період 30-50-х рр. ХХ ст.», «Нащ край в період незалежності України», «Патріоти Сокальщини – Революції Гідності».

В рамках акції  «Дивись, читай і слухай українське» 21 вересня  2014 року  відбулося відкриття меморіальної дошки тим українцям, які були ініціатори, жертводавцями Українського дому.


 


Музей працює в вівторок та п’ятниця з 11.00 до 14.00.
В інші дні за домовленістю


Контактні телефони:

Директор - Волошин Василь Левкович
(066) 8450-020

(068) 229-7811

 

Головна

Історія

Експонати

Заходи

 

Тематична добірка новин: