суспільство
З любов`ю до справи
… і гуде "Громадський вулик".
Три роки тому перед благодійним фондом "Карітас-Сокаль" постало питання: що робити далі і як утримувати їдальню для малозабезпечених людей, яка функціонує з 1999 року? Нині тут харчуються 40 осіб. Це, в першу чергу, одинокі, інваліди та люди без постійної прописки, декілька малозабезпечених сімей. Марно було сподіватися на допомогу спонсорів чи благодійників. Жодна громадська організація не може ефективно діяти лише на гранти чи пожертви і повинна заробляти на себе, бо ж краще синиця в руках, ніж журавель у небі. В цей час закінчувалася програма "Демократизація України", яка ставила завдання створити соціальне підприємство. Схожі вже існували на Сході України та у Соснівці. Ідея зацікавила сокальців, і вони вирішили зробити щось схоже і у себе. Для цього пройшли навчання на тренінгах-семінарах, вивчили досвід їх роботи в інших регіонах України. І, як наслідок, 12 квітня 2007-го БФ "Карітас-Сокаль" започаткував власну справу -соціальне підприємство "Громадський вулик", сподіваючись в такий спосіб заробити гроші на свої потреби і стати корисним для громади міста.
Чому серед інших напрямків діяльності обрали громадське харчування? Бухгалтер БФ "Карітас-Сокаль" Мар`яна Яремчук пояснює, що на той час уже мали досвід роботи благодійної їдальні та досвідчених кухарів - Світлану Білобрух та Надію Климчук. Спершу трохи побоювалися чи приживеться цей вид діяльності, адже у місті є чимало кафе та барів, які функціонують не один рік. Та у бізнесі без ризику не буває. Потрібна була якась родзинка. Тому й вирішили зробити акцент у роботі на приготуванні та доставці обідів на замовлення. Водночас тут можна замовити в оренду зал для проведення днів народжень, вечірок чи поминок.
Обіди на замовлення з доставкою - це була нова послуга, яка привернула увагу сокальців. Хтось з цікавості, а дехто як гурман, що любить нові страви, вирішили зробити замовлення. І не пошкодували, бо домашня, смачна, якісна їжа "Громадського вулика" припала їм до смаку. Ще й ціни у соціальному підприємстві нижчі, ніж у інших сокальських закладах громадського харчування. Невдовзі ПП "Громадський вулик" зайняло свою нішу серед закладів громадського харчування. Чимало людей стали йога постійними клієнтами. А для багатьох господинь, які працюють на роботі або ж не мають належних умов, "Громадський вулик" став рятівною соломинкою. Адже вони тут можуть замовити домашні крученики, вареники, деруни, голубці - це не повний перелік меню - на обід чи гостину з нагоди будь-якого свята. Ще й усе привезуть додому. Торік соціальне підприємство отримало державне замовлення і тепер харчує тимчасово затриманих у Сокальському районному відділі міліції. - Коли ми реєстрували своє підприємство, як соціальне, - згадує пані Мар"яна Яремчук, - усі дивувалися, чому благодійний фонд вибрав таку форму діяльності. Вона для нас нова, хоча такі підприємства за кордоном відіграють важливу роль та полегшують життя найбідніших. В Україні налічується менше 10 соціальних підприємств. Зрозуміло, що кожен, хто започатковує власну справу, хоче отримати прибуток. Соціальне підприємство використовує доходи лише на благодійні цілі. Щиро вдячні працівникам державних контролюючих органів, які з розумінням ставились до нас, бо соціальне підприємство було нове і для нас, і для них. Разом ми налагодили оперативну систему звітності, а з 1 січня цього року працюємо на єдиному податку. У нас є перші успіхи. І це нас тішить.
Свої прибутки „Громадський вулик" скеровує на користь громади, зокрема, на благочинну діяльність - утримання їдальні для малозабезпечених.
Кухар Світлана Болібрух, яка уже чотири роки працює у БФ "Карітас-Сокаль", виконує свою роботу з любов"ю, бо тільки тоді страви, каже жінка, виходять смачними. Вона надає перевагу традиційній українській кухні. її крученики користуються широким попитом у клієнтів. Екзамен на професійну майстерність жінка склала разом з кухарями Надією Климчук та Тетяною Мусій, коли готували обід на 90 чоловік на замовлення сестер-монахинь з нагоди беатифікації отця Кирила Селецького та під час цьогорічних великопосних реколекцій для 47 дітей-учасників з Бродів, Червонограда, Жовкви, Рава-Руської. "Громадський вулик" організовує свяченичі обіди та приймає духовних осіб, які приіджають на церковні свята до катедрального храму св. апостолів Петра і Павла.
Соціальне підприємство створене лише три роки тому, але воно стало пдним конкурентом для інших закладів громадського харчування. Його працівники намагаються догодити клієнтам, прислуховуються до їхніх пропозицій, оперативно виконують замовлення. Адже розуміють, що потрібна не тільки якість, але й широке та різноманітне меню, яке б задовільнило забаганки найвибагливіших замовників і тому шукають щось нове, бо ж кулінарія - це мистецтво. І це їм вдається. Страви ПП „Громадський вулик" смакують по-домашньому.
Любов ПУЗИЧ.
7 травня 2010 року
Газета
"Голос з-над Бугу"
якщо Ви хочете додати, заперечити чи обговорити напишіть адміністратору: заповніть
HTML форму