** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина : новини ::10.03.2007


НОВИНИ СОКАЛЬЩИНИ

10 березень 2007 року

Пошук в новинах   

  
культура

КНИГА ПРО УГНІВ – НАЙМЕНШЕ МІСТО УКРАЇНИ

  • герб м.Угнів
  • герб м.Угнів

    Небагато людей в Україні знають про найменше місто на прикордонні з Польщею – Угнів. І хоча у Львові є вуличка Угнівська, напевно й небагато львів’ян знають про це унікальне історичне місто. Сучасні енциклопедії та географічні довідники, як і адміністративно-територіальний поділ гордо надають йому статус міста, хоча напевно, цьому древньому і сповненому цікавою історією населеному пункту більш пасує статус містечка. Воно й не дивно, як не рахуй, але кількість мешканців цього міста не перевищує однієї тисячі, а популярна Інтернет-енциклопедія Вікіпедія подає кількість мешканців цифрою 999.

    В доволі древні віки "червені городи" серед яких й Угнів, були західним оплотом руської землі, а тепер перебуває у глибокому спокої та стані, який межує якщо не із занепадом, то якимось летаргічним забуттям.

    Та ось недавно громадськість, завдяки зусиллям місцевих ентузіастів, змогла більше дізнатись про місто Угнів, його віковічну історію, цікаві пам`ятки та сумне сьогодення. В кінці лютого у видавництві Літопис вийшла у світ книга Угнів з промовистою назвою "Угнів – найменше місто України".

  • м.Угнів, Успенський костел
  • м.Угнів, Успенський костел
    У двадцяти п’яти новелах, доповнених ілюстраціями можна дізнатись про цікаві, та майже забуті сторінки історії, відновити в пам’яті новіші часи та зазирнути у майбутнє, яке напав пов`язане е лише з унікальною природою, але й прикордонним розташуванням. Чи знаєте ви про унікальні чоботи "угнівці", які згадував у своїй творчості навіть Іван Франко. Залишки унікального муру з опоки та вежу св. Івана напевно подивували б не одного історика. Реміснича система міста захоплювала колись своєю організацією. А унікальне "угнівське вбрання", що відзначалось помпезністю та майже монументальністю – чим не вираз міщанської гордості. Млин з водяним приводом на в’їзді від ріки Солокії напевно би зацікавив механіків.

    Майже по-сімейному, як це може бути лише у невеликих населених пунктах, зійшли мешканці Угнова та численні гості у будинок Просвіти на небачену акцію – презентацію книги про Угнів. Були звичайно й науковці, делегація з сусіднього, та ще древнішого Белза, митці та голова Сокальської районної ради Олег Солодяк. Двійко викладачів місцевого професійно-технічного училища, яке до речі, може бути темою великої розмови, Губені Галина (сестра автора цих рядків) та Канюка Надія, за підтримки десятків небайдужих громадян та видавництва Літопис видали у світ цю невеличку, але так мило складену, вміло ілюстровану з скомпоновану книгу. Майже 200 сторінок тексту можна "проковтнути" за одне читання, так захопливо і водночас стисло розказано про Угнів. А скільки доповнень ще хочуть внести у книгу угнівці, скільки пригадалось лише піл час презентації!

    Історія полишила сліди й в унікальній архітектурі Угнова, поєднавши три культури в спорудах, які видно з далека. Ще вцілілий, але який монументальний Успенський костел оборонного типу, неповторна за архітектурою та внутрішнім убранством Церква Різдва Богородиці, яку вважали найкращою церквою Галичини до другої світової війни, та одна біля одної три юдейських релігійних споруди: унікальна синагога, школа та допоміжна синагога. Вузькі вулички, залишки мурів та оборонних валів, тінистий парк, задумливий спокій і ще багато чого такого, чого не може бути у великому місті. Є й свій, аматорський, але такий щирий краєзнавчий музей. А унікальна природа – навкруг ліси, чистенька ріка Солокія, що правда понівечена меліораторами. Про все це можна прочитати, а ще краще – побачити на власні очі в Угнові. Звідки б ви не їхали до Угнова, з сторони Рави Руської (тоді ви зупиніться на пагорбі Бартішка, який колись був горою), чи з боку старовинного Белза (тоді зупиніться одразу за Корчівським лісом) – і вам відкриється панорама компактного містечка з виразними архітектурними орієнтирами.

    Під час презентації тираж книги моментально розійшовся серед присутніх. Дещиця потрапить у бібліотеки Сокальщини та області. Багатьом зацікавленим книга не потрапить до рук. Є такі, кому треба неодмінно надіслати хоча б декілька екземплярів. Навіть в США діє товариство Угнівщина! О, скільки їх, угнівців розкидано по світі, адже зазнали не лише Вісли чи переселення "бандерівців" на схід, але й до 1951 року перебували у складі Польщі. Можливо Асоціація міст України, обласна рада, шанувальники історії та меценати відгукнуться на 545 річний ювілей Магдебурзького права Угнова – та допоможуть не лише перевидати книгу, але й впорядкувати місто. Щоб найменше не виглядало як найбільш запущене, а як найкраще!

    Юрій Губені, доктор економічних наук,
    в. о. професора уродженець Угнова

    дописувач
    -

    якщо Ви хочете додати, заперечити чи обговорити
    напишіть адміністратору: заповніть HTML форму

    RAM counter
    додому
    написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
    Всі права застережено 2005
    14:15, 21 квітня 2025 року
    При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
    Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
    +380686916567