** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина : новини ::18.09.2007


НОВИНИ СОКАЛЬЩИНИ

18 вересень 2007 року

Пошук в новинах   

  
культура

На святі національної ноші Сокальщину союзники представили достойно


Останньої неділі серпня членкині Сокальської районної організації Союзу Українок брали участь в обласному святі української національної ноші з «Бабусиної скрині», яке організував Львівський відділ Союзу Українок.


Сокальська делегація була чисельною: 22 дорослих і 6 дітей.


Союзянки Львівщини врочистою ходою, з помаранчевими кульками в руках, попрямували від палацу мистецтв до міської ради. По дорозі поклали квіти до фігури Матері Божої та пам"ятника Т. Шевченку. На площі Ринок, де була спеціально облаштована сцена, колону маршем зустрів духовий оркестр.


Згодом розпочалось свято, на якому сокальчанки виступали четвертими. Насамперед, автор цих рядків ознайомила присутніх із історією сокальської сорочки. В нашого народу з давніх-давен більше горя, ніж радості. Жінки втрачали під час воєн чоловіків, синів, братів,-наречених — в знак протесту почали вишивати сорочки чорниш нитками. Та «українська ноша і прекрасна і хороша, а як ще повишивати, то князівну можна вбрати». Сокальська сорочка відома не тільки в Україні. Є вона і в музеях Австралії, Америки. Наша краянка, уродженка с. Угринова, зібрала більше 50 сорочок, які знаходяться в музеї в Нью-Йорку. А скільки їх в Канаді! Від української вишиванки очей не відведеш.


Наведу приклад: 25 серпня, під час акції «Європейський міст» — «Кордон-803», яка відбувалася у рамках транскордонних польсько-українських днів добросусідства в Угринові і Долгобичеві, ми з Тетяною Золотоверховою перетнули кордон. Наші українські старовинні строї привернули увагу молодих панянок-польок й вони захотіли з нами сфотографуватися.


А далі учасники свята побачили народний одяг сіл Сокальщини. Першими на сцені з`явилися Галина Гундерт, Мирослава Ковальчук та Надія Дацюк з Горбкова, які представили український одяг кінця XIX століття. їх червоні спідниці, обшиті в три ряди жовтими стрічками, виділялися з-поміж інших строїв.


Сокальську сорочку я подарувала народній артистці Ніні Матвієнко. Отримали від нас вишиванки й народні депутати Ярослав Кендзьор, Михайло Сирота, Геннадій Удовенко. А далі учасники свята побачили народний одяг сіл Сокальщини. Першими на сцені з`явилися Галина Гундерт, Мирослава Ковальчук та Надія Дацюк з Горбкова, які представили український одяг кінця XIX століття. їх червоні спідниці, обшиті в три ряди жовтими стрічками, виділялися з-поміж інших строїв Ношу с. Зубкова демонструвала сім"я Любові Ващук, яка одягнула стрій прабабусі, а її донька — Галина Шпак — бабусі, внучка Орися — сорочку, вишиту руками бабусі Люби. І спіднички, і корсети були прикрашені бісером і вигаптувані. Цей одяг багатий та пишний.


Жінки із с. Лучиці, яке значно віддалене від Сокаля, і межує із Волинню, мали одяг у жовто-гарячих, оранжевих кольорах, з якими переплітався блакитний; рукави у сорочці й вся запаска — розшиті. Цей стрій був оригінальним і неповторним. Його представляла Оксана Бучкевич.


А членкині Союзу українок с. Переспи — Н. Новосад, К. Брах, 0. Нечай привернули увагу своїми блузками, вишитими чорними нитками, а також чорними запасками, вишитими кольоровими нитками та розшитими бісером, оксамитовими безрукавками.


Сокальські сорочки демонстрували С. Баранюк, Т. Гнідець, Я. Іванець, М. Прокопчук, М. Петрина, В. Скибінська. Одяг села Скоморохи показували Е. Онищук з внуком Миколкою. їхні сорочки були в чорно-червоних кольорах, що вирізнялися між іншими, а 0. Магиревич представляла сорочку і запаску в різнокольорових тонах. Це вдале поєднання вишивки с. Угринова з  гірськими  орнаментами


(бо у селі є багато переселенців із гір).


Старовинний національний стрій. якому минуло більше як 130 років, показали Леся Багрій та Надія Мельник. Сорочки вишиті рослинним орнаментом; вишневі спідниці, на яких синьо-жовті стрічки, повністю вишиті запаски із білого полотна різнокольоровими нитками. Внуки Лесі Багрій — Марічка та Юрчик, мали сучасний український стрій. Так колись одягались у селі Хороброві.


Одяг села Пйче, яке зараз належить до Республіки Польща, представляла автор цих рядків. Сорочка вишита чорними, червоними і жовтими кольорами, з вигаптуваним полотняною ниткою коміром. Уся в рослинному орнаменті широка спідниця, в тон тканини вигаптувана запаска — все бежево-коричневого кольору. Цей одяг був неповторний.


На Сокальщині є клаптик Холмської землі. Тож народну ношу з села Вишнів представляла Тетяна Золотоверхова. Доля холмщан трагічна, тож одяг переважно у темних тонах, сорочка вишита рослинним узором чорними нитками, чорна спідниця із сіро-білими стрічками. Лишень на запасці з чорної тканини, пробиваються дещо яскравіші тони.


Після огляду ноші кожен район ще виконував художні номери. Ми заспівали пісні до Матері Божої, «Знай дитино», «Висока сіра скеля», жартівливі коломийки і наш союзянський гімн «Гей сестри, гей сестри». Нашу програму вела Валентина Скибінська. Під час нашого виступу нам аплодували чи не найбільше.


Ми щиро вдячні голові РДА Олексію Кінаху та голові районної ради Олегу Солодяку за надання транспорту. Без їх допомоги ми не змогли б-взяти участь у святі.


Надія ХРУЩ,


голова міського осередку Союзу українок.
Газета
"Голос з-над Бугу"

якщо Ви хочете додати, заперечити чи обговорити
напишіть адміністратору: заповніть HTML форму

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
09:32, 17 червня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567