** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина : новини ::01.11.2015

НОВИНИ СОКАЛЬЩИНИ

    1 листопад 2015 року

Пошук в новинах   

суспільство

с.Лучиці, заходи з нагоди Свята Всіх святих та з нагоди 97-ї річниці проголошення ЗУНР
с.Лучиці, заходи з нагоди Свята Всіх святих та з нагоди 97-ї річниці проголошення ЗУНР

1 листопада у Сокальському районі відбулися  заходи з нагоди Свята Всіх святих та з нагоди 97-ї річниці проголошення ЗУНР

Перше листопада – день задушний. Останніми десятиліттями в Галичині і на Закарпатті прийнявся звичай першого листопада іти на цвинтар і на могилах рідних запалювати свічки. Цей звичай наш народ переймає від Всесвітнього дня померлих, який вшановують не тільки римо-католики, але практично всі народи, пов’язані з християнською культурою і традицією у більшості країн світу. В нашому народі цей день шанується також як день смерті Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького, а ще тому, що цього дня у 1918 році була проголошена ЗУНР. Тому цього дня молимося також за всіх тих, які боролися за незалежність нашої Батьківщини. На парафіях Святої Унійної Традиції УГКЦ священики відправляють Дев’ятницю за душі, терплячі в чистилищі. З року в рік зростає чисельність вірних, які приходить на ці жалобні богослужіння за своїх померлих.

В ніч на 1 листопада 1918р., о 4 годині близько двох тисяч українських вояків на чолі з сотником УСС Вітовським заповнили похмурі вулиці Львова, щоб нагадати його жителям, хто є господарем в цьому місті. Відразу було захоплено міську ратушу, над якою підняли синьо-жовтий прапор, і водночас 75 січових стрільців оволоділи австрійським намісництвом, і заарештували його службовців. Потім було зайнято комендатуру і арештовано австрійського генерала, а також роззброєно місцеву поліцію. Всі іноземні підрозділи при цьому дотримувались нейтралітету, не маючи чітких вказівок, і елементарно не бажаючи кровопролитних сутичок з місцевим населенням. Вже за годину було відключено телефон і захоплено радіо, а комісару Перемишля було наказано зайняти місто і знищити міст через Сян, щоб не допустити в Галичину підмоги полякам.

с.Лучиці, заходи з нагоди Свята Всіх святих та з нагоди 97-ї річниці проголошення ЗУНР
с.Лучиці, заходи з нагоди Свята Всіх святих та з нагоди 97-ї річниці проголошення ЗУНР

Коли місцеві жителі прокинулись, то побачили, що прохолодні ранкові вулиці Львова заполонили українські патрулі з синьо-жовтими стрічками, а над ратушею майорів національний прапор. Всі вокзали Львова контролювали українські війська, будинки було обклеєно листівками з повідомлення населення про перехід влади в Галичині до українських політичних органів, а Львів проголошувався галицькою столицею. О 7.00 сотник Вітовський відрапортував Левицькому про зайняття міста без жодних втрат. Водночас підрозділи УСС зайняли ще з десяток західноукраїнських міст. Австрійський намісник був змушений передати владу УНР і невдовзі був відправлений разом з іншими чиновниками до Відня.

Дана подія призвела до об’єднання західноукраїнських земель у складі Галичини, Буковини і Закарпаття, і в свою чергу – до виникнення ЗУНР.

Листопадовий чин - це один з найкращих прикладів в історії України прямої дії і націоналістичної практики, яка відчуває нестачу у багатьох членів сьогоднішніх соціально-політичних рухів, які так чи інакше асоціюють себе з українським націоналізмом. З багряного вогню Листопадової революції виросла непереборна ОУН. І сьогодні, коли ми опиняємося у відчайдушному положенні і питаємо, "Що далі?", Варто подивитися в наше славне минуле. Все, що від нас вимагається, це просто повторити роботу наших предків, не тільки локально, але і на національному рівні.

Сьогодні в Сокалі та районі з нагоди цих подій відбулися різні заходи: покладання вінків та квітів до пам’ятника президентові ЗУНР Євгену Петрушевичу; відбувся урочистий похід від собору св. Апостолів Петра і Павла до могили воякам УГА на старому кладовищі за участю представників влади, духовенства, громадських та політичних організацій (м.Сокаль).; відправляли панахиди біля пам’ятників воякам УГА, проводились урочисті віча, запалювали свічки.

 

^

Юлія Сорочук
_

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
08:44, 22 червня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567