** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 15 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина : новини ::10.02.2010

НОВИНИ СОКАЛЬЩИНИ

    10 лютий 2010 року

Пошук в новинах   

освіта

Зроби перший крок


Триває реєстрація учасників зовнішнього незалежного оцінювання 2010 року. Випускники навчальних закладів району можуть зареєструватися у єдиному пункті на Сокальщині — Сокальському навчально-виховному комплексі №4 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей». Хоча через сильні морози учні у цей день не навчалися, але відповідальна за пукт реєстрації у Сокальському районі Ольга Дмитрук була на місці.


— Нині (а це було 26 січня) вже зареєструвалися 323 випускники навчальних закладів Сокальщини, — розповідає Ольга Степанівна.— На реєстрацію учасники прино¬сять паспорт або свідоцтво про народження у разі відсутності паспорта, але лише особи, яким на 15 грудня 2009 року не виповнилося 16 років; документ про повну загальну середню освіту та його копію або довідку з навчального закладу для випускників 2010 року, зразок якої розміщений на сайтах; дві фотокартки розміром 3x4 см; два пластикових файли формату А-4 для зберігання документів.


В середньому для оформлення документів на особу витрачається до двадцяти хвилин. Ольга Степанівна в присутності учасника майбутнього ЗНО заносить всі дані в комп’ютер, опісля учень має можливість ще раз перевірити видруковане, аби не виникло якоїсь помилки. Ці документи дуже ретельно перевіряються, бо від їх достовірності залежить участь особи у ЗНО.


Тоді ж випускники вирішують, які предмети оберуть для тестування. Через те, що чимало вузів ще остаточно не вирішили, які предмети виносять на ЗНО, то учасники змушені готуватись навіть по п’ятьох дисциплінах. Це досить важко. Цьогоріч ЗНО — це практично вступні іспити у вузи. І бали, здобуті під час складання ЗНО у цьому навчальному році, не впливають на оцінки в атестаті зрілості.


Майбутні учасники ЗНО вважають, що добре скласти ці іспити досить важко, адже треба вивчити дуже великий обсяг матеріалу, але сподіваються лише на свої знання і те, що оцінювання буде справедливим. У цьому році в тестових завданнях не буде відкритих питань, наприклад, з математики—задач, лише з української мови та літератури творче завдання. Дехто з випускників давно визначився з майбутньою професією, як от Наталія Матвійчук з Сокальської ЗШ №5, бо її давня мрія стати лікарем, тому, окрім української мови та літе¬ратури, обрала ще математику і біологію.


Випускниця Сокальської ЗШ №2 м. Сокаля Христина Сало теж вже обрала предмети, які буде складати на тестуванні. А для того, щоб добре скласти ЗНО вона, як і багато випускників відвідують міжшкільні факультативи, навчаються у Сокальській малій академії наук. Власне ці міжшкільні факультативи на базі освітніх округів ведуть кращі педагоги Со¬кальщини. Чимало одинадцятикласників покращують свої знання ще й у репетиторів. І навіть їздять до Львова чи Луцька. Підготовка дітей до ЗНО залежить і від можливостей батьків.


У той час, коли я спілкувалася з Ольгою Дмитрук, у пункті зареєструватися прийшли двоє випускниць Сокальського ліцею - Тамара Михальчук та Юлія Стрільчук. Обоє — родом з Волині. Дівчатка у ліцеї опановують професію лаборанта і, власне, у цьому напрямку хотіли б продовжити своє навчання у вищому навчальному закладі. Для здачі ЗНО вони обрали такі предмети: українську мову та літературу, математику і біологію. Готуються до ЗНО виключно у ліцеї, а проходити зовнішнє незалежне оцінювання вирішили у Львові.


Для того, аби цьогорічним випускникам полегшити реєстрацію О. Дмитрук домовляється з керівниками освітніх округів і виїжджає у зручний для школярів час в опорні школи. Вже побувала у Великомостівському НВК школа-ліцей, де зареєструвались 43 особи.


До 31 березня триває реєстрація учасників зовнішнього незалежного оцінювання. На Сокальщині всі бажаючі можуть зареєструватися у Сокальському навчально-виховному комплексі №4 «загальноосвітня школа І-ІІІ ст.-ліцей» (вул. Героїв УПА, 68, тел. 7-37-31). Реєстрація на ЗНО — перший крок до навчання у ВНЗ.


Оксана ПРОЦЬ.
9 лютого 2010 року

^

Газета
"Голос з-над Бугу"

культура

Історія Української Церкви нерозривно пов’язана з історією нашого народу. Однією з найбільших проблем сьогодення стала необхідність нормалізації релігійного життя в Україні. Її важливість і складність тим більші, що вона органічно, нерозривно зрощена з животрепетною проблемою духовного відродження.


 3 лютого у  Сокальській гімназії відбувся семінар-практикум для вчителів християнської етики Сокальського освітнього округу. Педагоги та учні зібралися для того, щоб взяти участь у круглому столі на тему: «Історія Української Церкви. Новий погляд на відомі факти». Його презентували історик, голова КУНу  І.Дацюк, голова окружного методоб’єднання вчителів  християнської етики Г.Кравчук, учитель християнської етики гімназії С.Михайлова, старшокласники.


 Учні 6(10)кл. дали належну та об’єктивну оцінку фактам і подіям історичного минулого  нашої Церкви.  Учнівські дослідження допомогли оформити у комп’ютерні презентації  вчителі  Н.Гуз, В.Кравчук.


Учасники круглого столу ознайомились із цікавою книжково-журнальною виставкою «Українська церква. Сторінки історії», яку оформила Л.Пушкарська,  бібліотекар гімназії.


Учасники круглого столу дійшли до висновку, що без правильного, всестороннього  висвітлення історії української церкви, неможливо об’єктивно розглядати історію України. Не знаючи історичного минулого свого народу, не можна  об’єднувати український  народ навколо ідей Христа.С.Михайлова,  вчитель християнської етики Сокальської гімназії

^

дописувач
-

суспільство

«Молоко з крана не тече….»


- «Купуйте молоко, пані! Свіже, ранішнє», - чи не щодень чуєш такі припрошування вслід, коли проходиш через центр Сокаля. Тут стоять жінки з пляшками молока з навколишніх сіл. Чимало з них бідкаються, що мусять везти молоко сюди, бо не хочуть його здавати молокоприймальникам, які платять за нього копійки. Просто шкодують своєї праці, бо ж біля худоби треба добре наробитись.


На Україні з давніх-давен корову вважали годувальницею селянських родин, бо у хаті на столі були цінні натуральні продукти харчування - молоко, сир, сметана, масло. Мали з чим господині й наварити вареників та напекти пирогів, а залишки молока ще й могли продати. Відтак була до хати ще якась копійка. Чи й досі «Ластівки», «Зірки», «Мілки» є годувальницями для своїх господарів?


Нині, на жаль, ставлення селян до худоби дещо змінилося. З кожним роком утримувати її стає все важче, бо собівартість молока зростає. А вигідно реалізувати свою продукцію ніде - молокопереробні підприємства забирають її за безцінь. За таких умов господар не хоче працювати собі у збиток, бо уже добре навчився рахувати скільки коштів іде на корми, не рахуючи часу, сил та здоров`я, які забирає догляд худоби. Все частіше ґазди тримають корів лише для себе, щоб пити натуральне молоко, їсти сир та сметану без хімії. Ось чому з кожним роком кількість худоби у селах меншає. Не виняток Перв`ятичі та Спасів. Нині на обійстях налічується 276 корів, що на 14 менше, ніж було торік.


У Спасові та Перв`ятичах більшість селян здають молоко на ЗАТ «Галичина». У грудні за літр їм заплатили 2 гривні 10 копійок. В середньому, як кажуть молокоприймальники, господиня може за місяць заробити 600-700 гривень. Дехто з місцевих жителів продає молоко заїжджим заготівельникам. А хтось сам пробує продати свою продукцію на базарі, де 1,5 літра коштує 7-8 гривень. Але возити на ринок до Сокаля чи Червонограда нині теж не вигідно, бо треба заплатити за проїзд, сплатити ринковий збір, ще й настоятися на холоді, від якого молоко гіркне. Тож куди не кинь, всюди клин.


Сьогодні у Спасові та Перв`ятичах можна перелічити на пальцях господарів, які мають дві корови, ще рідше тримають три годувальниці. їх побачиш лише у стайні Богдана Братка, Надії Петришин з Спасова та Степана Бойка з Перв`ятич. З них односельчанам треба брати приклад.


- Причин на те, що зменшилося поголів`я корів у наших селах вистачає, - каже секретар Перв`ятицької сільської ради Олександра Мурза. - Це не тільки низька ціна на м`ясо та молоко, але й брак кормів. Вони з кожним роком дорожчають. Добре, що неподалік нас є Борокський спиртозавод, де можна придбати брагу, яка є добрим і порівняно дешевим кормом для худоби.


Ще й село старіє. Старше покоління не має вже здоров`я ходити біля худоби, а молодь не хоче займатися господаркою, втікає до міста.


- Відколи я став господарем, - доповнює колегу по роботі Перв`ятицький сільський голова Роман Барило, - тримав худобу. Раніше працював із задоволенням. Кожен хто хотів, міг до чогось доробитися. Раніше корми - буряки, картоплю вирощував на городі, заготовляв сіно, купував за копійки жом та зерно. Тепер все це треба купити. З кожним роком корми стають дорожчими. Тож й собівартість молока дуже висока. А забрати його хочутьза безцінь. Навіщо тоді працювати собі на збиток. Ще й селянин "прив`язаний" до корови, бо мусить тричі їй дати їсти, напоїти, подоїти, заготовити сіно, вирос¬тити буряки... Все це тяжкий хліб. Молоко ж з крана не тече. Щоб його отримати, добряче треба напрацюватися усій родині. Ще й позаторік держава давала селянам дотацію за високоваговий молодняк ВРХ. Торік ціни на м`ясо значно впали, а господарі не отримали жодної копійки дотації. Виробництво м`яса та молока для селянина нині є збитковим.


Це розуміють селяни і відмовляються від корів, бо їхня праця, наче Сізіфів труд, який ніхто ніколи не переробив. Відтак у порівнянні до минулих років кількість годувальниць у двох селах значно зменшилася: практично не стало однієї "колії" худоби. А якщо й далі ніхто не підтримуватиме села та селянина, корів на сільських обійстях ставатиме все менше, а у крамницях продаватимуться молочні вироби з порошку та емульгаторів.


Любов ПУЗИЧ.
9 лютого 2010 року^

Газета
"Голос з-над Бугу"

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
13:55, 21 жовтня 2019 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464