** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина : новини ::17.06.2015

НОВИНИ СОКАЛЬЩИНИ

    17 червень 2015 року

Пошук в новинах   

освіта

Понад сто призових місць у десятому, ювілейному, році здобули слухачі Сокальської МАН
Понад сто призових місць у десятому, ювілейному, році здобули слухачі Сокальської МАН

Понад сто призових місць у десятому, ювілейному, році здобули слухачі Сокальської МАН

В актовому залі Сокальської МАН посвятковому гамірно: учні у вишиванках, вчителі з букетами квітів, батьки – щасливі, схвильовані, багато гостей, звучать українські мелодії. Одним словом – свято. Увесь рік слухачі МАН, викладачі сумлінно трудилися. І нині вони збирають ужинок міцних знань. Урочисто внесли прапор України, прозвучав Державний гімн. Звичайно, кожному з нас потрібне Боже благословення, а для дітей, які здобувають знання, формуються як громадяни України, християни, особливо. Отож до слухачів МАН звернувся священик о. Ярослав Валюх:

– Кожен з вас шукає себе, багато вже себе реалізувало, і нині ми будемо вітати призерів, переможців, бо Мала академія має ким пишатися. Пам’ятайте, хто є джерелом усього цього, пам`ятайте, хто вас покликав до життя, хто дав вам розум, хто живить вас животворчим життям – то Бог. Нехай сьогодні у цей урочистий день Господь Бог благословляє усіх вас, кріпить, дає сили.

Директор МАН, депутат районної ради Світлана Мусій розчулена і водночас горда за своїх вихованців, як за рідних дітей. А вони оплесками вдячності обдаровують її, вручають букети квітів.

У 2014-2015 навчальному році в сімнадцяти творчих об`єднаннях навчалося 476 учнів, серед них 123 сільських дітей. Торік тут навчалися учні з 24 шкіл, а в цьому – вісімнадцяти. У першому (районному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт взяли участь 160 учнів. З них 78 стали призерами. З року в рік серед кращих учні Сокальської гімназії імені Олега Романіва, Сокальського НВК «ЗШ І-III ст. №2 – ліцей», Сокальської СШ №3, Сокальського НВК «ЗШ І-III ст. №4 – ліцей», Сокальської ЗШ І-III ст. №5, Поторицької ЗШ І-III ст., Жвирківської ЗШ І-III ст., Стенятинської ЗШ І-III ст., Великомостівського НВК «ЗШ І-III ст. – ліцей», Двірцівського НВК «ЗШ І-III cт. – дитячий садок». Цьогоріч заявили про себе Сокальська санаторна школа-інтернат, Сілецький, Острівський, Волицький, Белзький, Забузький навчальні заклади. Призові місця отримали школярі з усіх п`яти округів. У другому обласному етапі Сокальщину представляли кращі слухачі МАН, які вибороли 19 призових місць, що вже вкотре забезпечило перше місце серед районних МАН. Гордимося переможцями, які зайняли перші місця і представляли Львівщину на Всеукраїнському етапі – це Катерина Ільницька, Марія Ігнатюк, Петро Размук та Оксана Головко.

Серйозним і водночас захоплюючим випробуванням для школярів є предметні турніри. Загалом за цей навчальний рік слухачі Сокальської МАН здобули понад сто призових місць.

Директор Світлана Мусій щиро подякувала батькам, які дбають за своїх дітей, підтримують, допомагають у всіх їх добрих починаннях. Висловила вдячність колегам-педагогам, які дають слухачам МАН глибокі знання, а також відділу освіти Сокальської РДА (начальнику Роману Монастирському) та райметодкабінету (керівнику Галині Гібляк) за щиру підтримку і розуміння. Вона наголосила, що для покращення умов для навчання і праці Сокальська МАН вже втретє взяла участь в обласному конкурсі мікропроектів, завдяки підтримці депутата обласної ради Ганни Костюк, співфінансування Сокальської районної ради і внеску громади – це дасть можливість реалізувати заплановане: завершити заміну вікон і дверей. Світлана Мусій відзначила, що для навчання, розвитку, творчої діяльності слухачам і педагогам дуже допомагають ноутбуки, які подарували Сокальська райдержадміністрація та Сокальська районна рада, а також живе проблемами цього навчального закладу голова ради МАН Микола Дем’янович.

Слово надали гостям свята.

Володимир ЧУБ, заступник голови Сокальської районної ради:

– Щиро вітаю слухачів МАН із закінченням десятого навчального року. За ці роки Сокальська МАН стала тим джерелом, осередком, де збираються найкращі діти Сокальщини, щоб поглибити свої знання. Цей осередок повинен працювати, незважаючи на те, що відбуватиметься децентралізація влади, переформатування громад. Попереду багато складнощів і багато цікавих ідей. Я думаю, що саме ці учні, які навчаються тут, займаються цікавими проблемами, сприятимуть у майбутньому розвитку нашої держави. Від імені районної влади щиро дякую педагогічному колективу, науковцям, які ведуть за собою цих дітей, розвивають їх інтелектуальний потенціал.

Роман МОНАСТИРСЬКИЙ, начальник відділу освіти Сокальської РДА:

– Звертаюся до вас з щирою подякою, шановні дійсні члени Малої академії, дорогі педагоги за цей високостабільний результат, який ви цього року підтвердили і показали рівень всіх освітянських здобутків Сокальського району не лише на рівні області, а й на рівні держави.

Звертаюсь до випускників, щоб ви пам’ятали, де закладались ті перші цеглинки ваших наукових досягнень, ваших наукових перемог. Саме вам примножувати науковотехнічий потенціал нашої Української держави.

Світлана КОЛЯДА, мама слухачки МАН Ольги Коляди:

– Дитину виховують батьки, педагоги. Найкращих результатів вона досягає у тих вчителів, яких любить. Вчитель – означає любити те, що ти викладаєш і любити дітей. Сокальська МАН – це особливе місце, де викладання предметів відбувається в особливий спосіб. Хочу подякувати усьому викладацькому колективу за те, що ви прищепили нашим дітям любов і смак до знань. Діти хотіли вчитися, а ви хотіли їх навчати. У стінах МАН наші діти отримали дуже добрі знання, тут вони підготувались, заклали міцний фундамент для майбутнього. Мала академія стала територією успіху для дітей. Тому сьогодні хочу від імені батьків подякувати нашим синам і донькам, за те, що ви у нас такі хороші, за ваші успіхи, йдіть вперед, а ми вам будемо допомагати.

Останніми роками благодійний фонд «Майбутнє України. Сокальщина» тісно співпрацює з Сокальською Малою академією наук і завдяки жертводавцям зза кордону відзначає грошовими преміями найбільш обдарованих дітей.

До слухачів МАН звернувся президент фонду «Майбутнє України. Сокальщина» Юлій Лукомський: «Колись давно, як юний технік, на виставках у Києві я демонстрував діючі експонати: в 1949 році макет електрифікованого села за рахунок енергії вітру, а у 1950му дві діючі FM радіостанції. Приємно було отримувати призи, але набагато важливіше те, що знання і уміння, які я отримав при цьому, допомогли мені успішно закінчити профільний інститут, знайти роботу, яка була до вподоби. Тому сьогодні я виконаю рішення нашого Фонду про підтримку найдостойніших слухачів МАН. У цьому році така можливість виникла завдяки жертводавцям з Канади, Америки і Австралії, які глибоко переймаються долею України. Збираючи пожертви на підтримку наших бійців, вони розуміють, що потрібна підтримка талановитої молоді – майбутнього нашої держави. А це ви ті, що мають амбітні плани, ті, хто знає і вміє, хто вдало обрав свій фах і вже має потрібні напрацювання».

Член благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальшина», член Національної спілки письменників України Любов Бенедишин прочитала свій вірш. А потім 32 слухачам МАН вручили грошові винагороди.

Чудовим обрамленням цього свята стали українські пісні у виконанні слухачки МАН Тетяни Нечай. Випускниця Сокальської МАН, слухачка творчого об’єднання юних істориків, переможець районного, обласного і призер Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Катерина Ільницька сердечно подякувала всім педагогам Малої академії наук, а особливо своєму керівнику Світлані Мусій за міцні знання, які дали їй у стінах МАН, і завдяки цьому вона змогла досягнути таких високих результатів на Всеукраїнському конкурсі.

Слухачам МАН урочисто вручили посвідчення дійсного члена чи кандидата у члени МАН, грамоти. Також нагороди отримали і педагоги, які виховали таких розумних дітей. За це їм вдячність. Бо ж вони вчать, виховують міцні корені нашої нації, майбутнє України.

Оксана ПРОЦЬ.

^

Голос з-над Бугу

Газета
"Голос з-над Бугу"

суспільство

Транспортна мережа Сокальського району складається з 76 автобусних маршрутів
Транспортна мережа Сокальського району складається з 76 автобусних маршрутів

Транспортна мережа Сокальського району складається з 76 автобусних маршрутів

Площа Сокальського району становить 1 тисяча 537 квадратних кілометрів, яку пересікають автодороги загального та комунального значення. Мережа автомобільних доріг комунального значення в районі в загальному становить понад 432 км. Транспортна мережа Сокальського району складається з 76 маршрутів, з яких внутрішньо обласні 29, а 47 маршрутів – внутрішньо-районні. Цю інформацію радіо «Сокаль» надав начальник відділу ЖКГ, цільових програм та розвитку інфраструктури Віктор Короза.

За його словами Сокальською райдержадміністрацією було укладено 6 договорів на 40 маршрутах. Їх обслуговують перевізники: ПП «Авто-транс-сервіс» - 27 маршрутів; ФОП-Йонка має 9 маршрутів; Червоноградське ТзОВ АТП-146-28 - 4 маршрута.

Частота проїзду автотранспорту з надання пасажирських перевезень від Сокаля по різних напрямках значно відрізняється, а саме: в сторону Белза кожні 20 хв.; Великі Мости та Червоноград кожні 15 хвилин, Тартаківське направлення через 50 хв та Скоморохівський керунок транспорт повинен курсувати через 40 хвилин - зазначив начальник відділу ЖКГ, цільових програм та розвитку інфраструктури Сокальської РДА Віктор Короза.

^

Радіо "Сокаль"

служба інформації
ТРК "Сокаль"

суспільство

Для чого потрібне Сокальське водосховище?

Мій допис "Колись Буг врятували…" (19.02.2015 р.) у часописі "Голос з-над Бугу" викликав досить жваву дискусію і критику з боку інших дописувачів. До слова, хочу сказати, що подібні публікації подав ще у декілька газет три місяці тому, і мені пообіцяли надрукувати. Однак всі виявилися ганебно залежними, окрім "Голосу з-над Бугу".

А тепер про критику, то відповім лише по суті поставлених запитань. Критиків дратує те, що катехит вмішується у справи екологічні. Але ж, пройшли роки, відколи нависла загроза відновлення шлюзів і підтоплення. І тільки катехит, який щонеділі приступає до Святого Причастя, спромігся побороти страх перед осудом, коли зрозумів, що потім буде запізно. І досі депутати районної ради і голови сільських рад, за малим винятком, остерігаються виступити офіційно. І тільки ДП "Львіввугілля” написало ряд рішучих протестів у вищі інстанції району та області проти підйому рівня у ріці Західний Буг.

Мені порадили їсти рибу для розумового розвитку. Добра порада. Дякую. Але ж я все життя споживаю багато риби. Тільки не з Бугу. Бо у бузькій воді є нечистоти зі Львова, Червонограда та інших наших міст, стоки з териконів шахт і збагачувальної фабрики, із шлаконакопичувачів Добротвора, де щодня спалюється 20 вагонів вугілля протягом десятиліть. А в останні роки ще й такі пральні порошки, що є заборонені в Європі, а також стоки з полів наших агропідприємств, які десятки раз у рік обробляють пестицидами. Тож їсти таку рибу не годиться, та й вона вже практично витруєна.

Я виріс на березі величезної ріки в царстві мисливців та рибалок, тож добре знаю, яка то страшна сила  мисливсько-рибальський азарт, що робить людей сліпими і глухими до страждань своїх затоплених співвітчизників.

Хто справді цінить рибу, а не азартний дурман, ті стають рибоводами на чистій воді, як пан Фішер у Комареві чи Богдан Пелех у Стаївці, і дають суспільству чисту продукцію, доходи у бюджет і добросусідство, а не затоплення і горе людям.

Є багато охочих мене підбадьорити. Але у газеті  негатив. Навіть Богдан Андрейчук ставить знак рівності між величезною вигодою від спуску водосховища і втратами від закриття заводу хімволокна. Ще крутіше оперує логікою Мирослав Бабський у статті "І це ви називаєте порятунком Бугу?" Читачеві варто запитати їх: "Як спуск водосховища міг вплинути на закриття заводу хімволокна, якщо це підприємство перестало існувати ще десять років перед тим?!"

Повернімося у 2006 рік. Хто і як би не підраховував втрати від спуску води з водосховища, вони очевидно є, але у тисячі разів менші від тої вигоди, що отримала Надбужанщина, і від тих втрат, що спричиняло водосховище через затоплення двох тисяч гектарів пасовищ, сіножатей, городів і садів жителів Прибузького регіону, від катастрофічних повеней, від непоправного замулення рік, від підтоплення грунтів забрудненими водами, від обводнення вугільних шахт та втратами власників затоплюваних будівель, за які ніхто не давав компенсації. І жодного разу не чув, щоб хтось, осліплений рибальським азартом, звернув увагу на втрати від затоплення і підтоплення земель, чи спробував ці втрати підрахувати.

Очевидно, що спуском водосховища не вирішується проблема підтоплення просадок земельної поверхні над шахтними виробками, але жителі всіх прибузьких поселень одностайно стверджують, що після 2006 р., в міру того, як самопоглибилось русло Бугу екологічна ситуація в Прибужжі покращилася.

Мирослав Бабський вважає мене малограмотним інженером, тому що, на його думку, це не водосховище затримувало намул, а швидкоплинність розмила береги. Але ж Буг має ухил на один метр через 5,5 км течії, а це далеко не швидкоплинна течія, тим більше, що вона була перекрита шлюзами. При погляді на південь із сокальського моста старожили пам`ятають, що за 250 м біля Жвирки була пристань для байдарок, широким заплавом з`єднана з Бугом. Тепер тут на площі 200 на 400 м, в тому числі у руслі, лежить шар намулу понад один метр і навіть утворилася надпойменна тераса. А це майже 70 тисяч кубометрів намулу. Звідки він взявся, якщо тут не тільки не розмився берег, а, навпаки, намилось майже сто метрів шириною? Цей приклад я приводжу тому, що його живими свідками є сотні тисяч людей, що проїжджали сокальським мостом. А таких накопичень намулу є чимало вздовж наших річок. Джерел намулу багато, але це інша тема.

Що хімзавод був причиною захіміченості Малого Полісся, я не писав (прошу уважніше читати), бо це підприємство не було на його території, де є свої джерела хімізації.

На останній сесії районної ради депутат Петро Пилипчук висловив обурення, що побудова ГЕС на ріці Західний Буг ведеться непрозоро, без громадських слухань та оцінки впливу на навколишнє середовище, навіть без попередження й погодження з жителями поселень, яким після відновлення водосховища загрожує повторення катастрофічних повеней, особливо у зоні просадок поверхні біля шахт. Він попросив депутатів надати слово мені як інженеру з досвідом роботи в гідромеханізації. Його підтримала депутат районної ради Ірина Здерка, яка закликала депутатів і всіх жителів Сокальщини перейнятися проблемою будівництва мініГЕС на Західному Бузі. Вона підкреслила, що підйом рівня води в руслі Бугу призведе до підтоплення Жвирки та інших населених пунктів району через їх низовинне розташування, а також до накопичення і відстоювання забруднених вод в густонаселеному центрі району, що недопустимо з причин санітарно-епідеміологічних.

У виступі на сесії я наголосив, що тисячі садівників і городників Надбужанщини вирощують продукцію для сотень тисяч людей в умовах близького залягання забруднених або й отруйних грунтових вод і підвищення рівня води в руслі Бугу на два метри відповідно підніме грунтові води в зону кореневої системи рослин, які споживають люди.

Крім того, через затримку намулу колишнім водосховищем, Буг навіть промивши після 2006 р. русло понад один метр, тече зараз на два метри вище від свого природного рівня і є велика потреба назад його опускати для відтоку вод з просадок поверхні біля шахт. А не піднімати рівень ще на два метри для потреби міні-ГЕС, чи для рибальських забаганок.

Дехто стверджує, що водосховище не впливає на силу повеней у пришахтних посадках землі у Прибужжі. Як же ж не впливає, якщо вона зменшує швидкість течії і тим призводить до зупинки намулу у верхів`ях водосховища і щораз вище по течії. Тоді водам з територій шахт доводиться долати цей "перевал", де рівень Бугу щораз вищий від колишнього природного.

Щоб Жвирці врятуватись від тих двох метрів рівня вод, що їх з часом підніме водосховище прийдеться відповідно поглиблювати свою осушувальну систему, збудувати не менше чотирьох насосних станцій і додаткові дамби. На це потрібні десятки або і сотні мільйонів гривень. Подібні проблеми виникнуть в інших населених пунктах. Мій критик цілком слушно ставить запитання про компенсацію втрат від затоплень жителям Сокальщиним через пришахтні просадки грунту. Хто ж компенсує втрати надбужанцям від затримки вод водосховищем?

Дехто запевняє, що великі гроші приноситиме рекреація біля водосховища. На якій воді рекреація? На дошці оголошень у сільрадах висять цілком слушні постанови санепідстанції про заборону купатися і ловити рибу у Бузі. Проте люди все ж будуть тут купатися і споживати отруйних карасів.

То кому ще і для чого потрібне водосховище? На сесії районної ради начальник Сокальського управління водного господарства Василь Новосад на запитання депутатів відповів, що шлюзи на дамбі в Скоморохах потрібні для регуляції водостоку. А для якої регуляції? Адже нам потрібно максимально понижувати рівень Бугу і неможливо це зробити, перекриваючи воду шлюзами.

Злочини з підйомом рівня Бугу вже розпочалися. Загальновідомо, що у долинах понад Бугом під час тривалої посухи рівень грунтових вод може бути нижчим, ніж у Бузі. Останні два роки видались доволі сухими, тож рівень грунтових вод понизився, як ніколи. Між тим, після відновлення шлюзів з осені 2014 р. почались маніпуляції з перекриттям Бугу і на початку квітня цього року рівень ріки піднявся у Сокалі майже на метр. Очевидці розказують, що часто буває відкритим тільки один шлюз, де утворюється водоспад і затримується риба. Чи ріка перекрита добре видно по швидкості води. Якщо під час літньої посухи найшвидша течія під сокальським мостом доходила до одного метра на секунду, то тепер її майже не було. Після звернень до сокальської влади швидкість течії різко зросла, значить шлюзи були підняті і рівень води опустився вже майже на 40 см. Але хто скаже, скільки брудних вод розтеклося за цей час у грунтові води околиць?

Переважна більшість землеробів ще не знає, яку пастку вже протягом року їм готують. Новину сприймають спокійно. Їм здається неймовірним, що горстка якихось авантюристів може так знущатися над суспільством і натворити стільки непоправної руїни заради своєї потіхи. Землероби жертвують собою, щоб годувати і оздоровлювати суспільство і повністю заслуговують на його захист, як це є у всьому цивілізованому світі. А ще значна частина землеробів не є екологічно підготовленими, щоб усвідомлювати небезпеку.

Очевидно, що долю бузького стоку повинна вирішувати не горстка тих, хто ним розважається чи хоче на ньому наживатися, а десятки тисяч тих, хто постраждав від затоплення і підтоплення, хто має природне право бути користувачем першої черги, бо без цього існувати не може.

Василь ХАВУНКА, катехит, інженер, садівник.

^

Газета
"Голос з-над Бугу"

суспільство

Відбулося засідання Координаційної ради з питань дітей

16 червня заступник голови Сокальської райдержадміністрації Анатолій Василишин провів засідання Координаційної ради з питань дітей. Присутні заслухали та обговорили наступні питання: про проведення профілактичної роботи з питань запобігання поширення ВІЛ - інфекції/ СНІДУ серед учнів навчальних закладів району; про стан дотримання законодавства щодо працевлаштування неповнолітніх в установах, організаціях, підприємствах Сокальського району; про соціальний захист дітей, які зазнали насильства в сім’ї. За підсумками засідання було вирішено: районному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, КЗСРЛ ЛО «Сокальська ЦРЛ», відділу освіти РДА: проводити інформаційну роботу з питань запобігання поширення ВІЛ – інфекції/ СНІДУ серед учнів навчальних закладів району; проводити соціальний супровід сімей, члени яких знаходяться на диспансерному обліку хворих ВІЛ – інфекцією/СНІДОМ (за згодою). Службі у справах дітей райдержадміністрації: спільно з державним інспектором з питань праці у Львівській області надалі здійснювати перевірки дотримання законодавства про працевлаштування неповнолітніх (при необхідності); співпрацювати з районним центром зайнятості щодо працевлаштування неповнолітніх. Сокальському РВ ГУМВС у Львівській області, службі у справах дітей райдержадміністрації, районному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, КЗСРЛ ЛО «Сокальська ЦРЛ», відділу освіти РДА здійснювати постійний контроль за станом утримання, виховання та станом здоров’я дітей, які опинились у складних життєвих обставинах.

^

РДА
Сокальська РДА

спорт

В Харкові проходив Чемпіонат України з легкої атлетики серед юніорів, сокальчанин посів ІІ місце

15-16 червня в місті Харків проходив Чемпіонат України з легкої атлетики серед юніорів. Склад збірної області представляв колишній вихованець ДЮСШ «Соколяни» легкоатлет Артур Назарук, який в бігу на 400 метрів з бар’єрами посів ІІ місце з високим особистим результатом. Про це радіо «Сокаль» розповіла тренер відділення з легкої атлетики Марія Пікунова. За її словами юний спортсмен Артур Назарук тепер має змогу у складі збірної України потрапити на Чемпіонат Європи, який проходитиме наступного місяця у місті Ескільстуна, Швеція.

^

Радіо "Сокаль"

служба інформації
ТРК "Сокаль"

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
10:30, 22 червня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567